Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnakları kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnakları kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali, İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor:

Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir. (Mügni’ I-Muhtaç, I/75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

– Niçin cünüpken değil de yıkandıktan sonra yapmalı bunları?

İnsan mükerremdir ve onun mükerrem olan bütün azalarına itina ve saygı gösterilmelidir. Bu, tırnak da olsa, ait olduğu bedenden kirlilik halindeyken ayrılmamalıdır. İşte bu incelikten dolayı insan bedeninden kıl, tüy, tırnak parçaları gibi şeyleri cünüpken kesip atmamalıdır.

Şayet cünüpken tıraş olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa guslüne bir zarar da gelmez, mani filan da olmaz. Sadece (mekruh) işlemiş olur. Bu da böylece biline.

Muayyen ve lohusa hâli devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler.

Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez. Gusül (arz ettiğimiz gibi) sahih olur. Bir vesveseye kapılmaya da gerek yoktur. Kadınlar adet ve lohusa dönemine girmeden önce beden temizliğini yapmaya özen göstermelidir. Ancak özellikle lohusa döneminin uzun olması nedeniyle beden temizliğine tekrar ihtiyaç olursa bunlar için bir özür olabilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ERKEKLERİN, VÜCUT HATLARINI BELLİ EDEN DAR ELBİSE GİYMESİ CAİZ MİDİR?

BEYAZ EV’İN (SARAY’IN) FETHEDİLECEĞİNE DAİR PEYGAMBERİMİZİN HADİSİ VAR MI?

“KİŞİ, SABAH MÜMİN AKŞAM KÂFİR OLACAK.” HADİSİ NASIL ANLAŞILMALIDIR?

KADINLARIN KENDİ ARALARINDA ALTIN GÜNÜ, DÖVİZ VEYA PARALI GÜN DÜZENLEMELERİ CAİZ MİDİR?

KADINLAR İÇİN KAŞ ALMAK, KAŞLARI YOLMAK, BACAK VE YÜZDEKİ KILLARI GİDERMEK, KAŞLARIN ARASINDA VE KENARLARINDA BİTEN KILLARI ALMAK CAİZ MİDİR?