“Orada (cennette) nefislerin arzu ettiği ve gözlerin lezzet (zevk) aldığı her şey var. Ve siz orada süresiz kalacaksınız.” (Zuhruf, 43/71)

mealindeki ayetin zahirine göre, insanoğlu cennette dünya manzaralarını da seyredecektir.

Bediüzzaman Hazretlerinin bu konudaki ifadeleri de sorumuza güzel bir cevap olmuştur:

“Dünya bir destgâh ve bir mezraadır, âhiret pazarına münasib olan mahsulâtı yetiştirir. Nasılki cinn ve insin amelleri âhiret pazarına gönderiliyor. Öyle de: Dünyanın sair mevcudatı dahi, âhiret hesabına çok vazifeler görüyorlar ve çok mahsulât yetiştiriyorlar. Belki Küre-i Arz, onlar için geziyor; belki denilebilir ki: ‘Onun içindir.’ Bu sefine-i Rabbaniye, yirmi dört bin senelik bir mesafeyi bir senede geçip, meydan-ı haşrin etrafında dönüyor.”

“Meselâ ehl-i cennet, elbette arzu ederler ki, dünya maceralarını tahattur etsinler ve birbirine nakletsinler; belki o maceraların levhalarını ve misallerini görmeyi çok merak ederler. Elbette sinema perdelerinde görmek gibi; o levhaları, o vakaları müşahede etseler çok mütelezziz olurlar. Madem öyledir, herhalde dâr-ı lezzet ve menzil-i saadet olan dâr-ı cennette, عَلَى سُرُرٍ مُتَقَابِلِينَ işaretiyle; sermedî manzaralarda, dünyevî maceraların muhaveresi ve dünyevî hâdisatın manzaraları cennette bulunacaktır.” (bk. Mektubat, s. 293-294).

Hayatımızı geçirdiğimiz, acı-tatlı birçok hatıralarımızın olduğu ve en önemlisi de başta Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi olmak üzere Din-i İslam’ın mübarek mekanlarına ev sahipliği yapan Dünya’yı bir konaklama yeri, bir ziyaretgah gibi ahirette de görmek istemez miyiz?

Elbette ki, cennet ehli, Hz. Âdem (as)’den kıyamete kadar gerçekleşmiş ve gerçekleşecek olan iman-küfür mücadelesine sahne olan mekanları tekrar görmek ister. Helal dairesindeki hatıraları yad etmek, dünyevi ve zararsız bir lezzet olduğu cihetle, bunun çok daha güzeli ve mükemmeli, diğer bütün nimetlerde olduğu gibi cennette ehl-i imana nasib olabilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Cennet Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

ALLAH’I HER GÜN GÖRMEK CENNETTE MÜMKÜN MÜDÜR?

CENNETE GİDEN PEYGAMBER EFENDİMİZİ GÖREBİLİR Mİ?

BİRDEN FAZLA EVLİLİK YAPAN KİŞİNİN CENNETTEKİ EŞİ KİM OLUR?

KADINLAR CENNETTE HZ. PEYGAMBER İLE GÖRÜŞEBİLECEKLER Mİ?

PEYGAMBERLER CENNETE GİRMEK İÇİN KIYAMET GÜNÜNÜ MÜ BEKLEMEKTEDİR, YOKSA ÖLÜNCE RUHLARI CENNETE GİRER Mİ?