Ferdi olarak ne yaparsa yapsın, bir kâfire karşı kimse savaş açamaz. Savaş kararını almak devlete aittir. Bu sebeple, devlet dışarıdan gelen bir tehlikeyi sezip de savaş açarsa, fertlerinde bu savaşta görev almaları gerekli olur. Yoksa, fertler olarak, özellikle aynı vatanı paylaştıkları bir gayri müslim, ne yaparsa yapsın, kendi başlarına bir savaş açamazlar, maddi bir mücadelenin içine girmezler. Çünkü, fertlerin kendi başlarına yapacakları işlerin zararı yararından daha fazla olur. Şeytan ve nefisten gelen menfi telkinlerle, takım tutma gibi olumsuz bir tavır sergileyebilir, kaş yaparken göz çıkarabilirler.

Şüphesiz kâfir bir adam da, yanlışları olan Müslüman bir adam gibi irşat edilmeye hakkı vardır. Bunun yolu ise, Kur’an ve Sünnette belirtilmiş.

Bunu veciz bir şekilde özetleyen şu meşhur hadis-i şeriftir:

“Sizden bir kimse, münkeri / kötülüğü gördüğü zaman, onun eliyle defetsin. Buna güçü yetmezse diliyle onu defetmeye çalışsın. Buna da gücü yetmezse kalbiyle ona/o çirkin işe buğz etsin. İmanın en zayıf mertebesi budur.” (Müslim, İman, 78).

Dikkat edilirse, hadiste belli bir sıra takip edilmiş, insanların gücüne göre görev verilmiştir. Her asırda özellikle, havaî anarşinin, nefsanî garazların, şeytanî planların gücünü gösterdiği bu asırda hadisteki bu sıralamaya çok daha dikkat edilmesi gerekir.

Buna göre bir kötülüğü defetmek için;

– Maddi güç kullanmak, maddi bir mücadele içerisine girmek sadece devletin işidir.

– Dil ile nasihat etmek, âlimlerin, bilenlerin işidir.

– Kalp ile buğz etmek öncelikle ilk iki guruba girmeyenlerin görevi olmakla beraber, deyim yerindeyse herkesin işidir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Gayri Müslim Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

MÜSLÜMAN BİR KADIN GAYRİ MÜSLİM BİR ERKEKLE EVLENMESİ CAİZ Mİ VE NİKAH GEÇERLİ Mİ?

GAYRİ MÜSLİMLERE İYİ DAVRANMALI MIYIZ ?

BİR BOYNUZU AZ KIRILMIŞ HAYVAN KURBAN EDİLEBİLİR Mİ? KURBAN ETİ GAYRİ MÜSLİME YEDİRİLEBİLİR Mİ?

GAYRİMÜSLİM YÖNETİCİYE İTAAT NASIL OLUR ?

GAYRİMÜSLİM’İ İLK ÖNCE İSLAMA DAVET EDİYOR,MÜSLÜMAN OLMAYINCA CİZYE İSTENİYOR KABUL EDİLMEZSE SAVAŞ YAPILIYOR BU SÖMÜRGECİLİK DEĞİL MİDİR ? NORMAL BİR BARIŞ ANTLAŞMASI YAPILAMAZ MI?