Kabe , Mescid-i Haram’ın ortasında bulunan ve yeryüzünde yapılan ilk mâbeddir. Mescid-i Haram ise Kabe’yi kuşatan mesciddir.

Her ikisi de mübarektir.

Mescid-i Haram olarak bilinen bölgenin sınırları, mikat sınırlarını oluşturmaz. 

Kuran’da Kabe “el-beytü’l-harâm” (Mâide 5/2), onu çevreleyen mescid “el-mescidü’l-harâm” (İsrâ 17/1), Mekke şehri de “harem” (Kasas 28/57; Ankebût 29/67) diye nitelendirilerek buraların korunmuş ve saygıya değer yerler olduğu belirtilmiştir.

Bunların yanında Hz. Peygamber (asm)’in diğer bazı açıklama ve uygulamalarına dayanılarak Mekke ile belirli çevresine Harem, burayı kuşatan ikinci bölgeye Hil, bunların dışında kalan yerlere de “Âfâk” denilmiş, Harem ve Hil dışından hac ve umre için yahut başka bir amaçla Mekke’ye gelenlerin belirli yerlerde ihrama girip bazı kurallara uymaları zorunlu kılınmıştır. 

Âfâkîler kendileri için belirlenen bu mîkāt yerlerinden ihrama girerler .

Âfâkîlerin ihrama gireceği bu yerler Hz. Peygamber (asm) tarafından beş nokta halinde belirlenmiştir.

Kaynak:Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

HACERÜ’L-ESVED

KÂBE KAVSEYN VE SİDRETÜ’L-MÜNTEHÂ NE DEMEKTİR?

BAZILARI KÂBE’NİN ASLINDA MEKKE’DE DEĞİL DE PETRA ANTİK KENTİNDE OLDUĞUNU SAVUNUYORLAR VE “İSLAMİYET’İN İLK 150 YILINDAKİ CAMİLER KIBLE OLARAK PETRA DİYE BİR ŞEHRİ GÖSTERİR” DİYORLAR, BU KONUDA BİZİ AYDINLATIR MISINIZ?

GÜNÜMÜZDE KABE’NİN MÜSLÜMANLARIN PUTU OLDUĞUNU İDDİA EDİYORLAR. “MÜSLÜMANLARIN DA DİĞER DİNLER GİBİ PUTLAŞTIRDIĞI ŞEYLER VAR.” DİYORLAR. BUNUN YANLIŞ OLDUĞUNU NASIL ANLATABİLİRİM?

MESCİD-İ AKSÂ NEDEN ÖNEMLİ ?