Kandil gün ve geceleri, İslâm’ın şeairindendir. Kendini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez. Ancak, az da olsa tecrübe ettiğimiz birkaç konuyu size arzedeceğiz:

a. Ameller niyetlere göredir. Bütün işlerimizde ihlası, samimiyeti, Allah’ın rızasını kazanma noktasındaki arzularımızı hep ön planda tutmalıyız.

b. Tefekkürü meslek haline getirmeliyiz. Allah’ın her an bizi görmekte olduğu, her bir sanatın sanatkârını gösterdiği, ölümün her an gelebileceği, ahireti kazanmanın ancak dünyada mümkün olduğu, varlığımız dahil bütün nimetlerin Allah tarafından bize verildiği vs. hususlarda tefekkür etmek önemlidir.

c. Kalabalıklara uyarak kendimizi unutmamalıyız. Kendimizi unutmak, Allah’ı unutmak demektir. Çünkü huzuruna çıkıp hesap vereceğimiz Allah’a karşı ödevlerimizi unutup, vurdum duymaz bir hale girmemiz bile, bizim Allah’ı unuttuğumuzu ve bunun bir cezası olarak da Allah’ın bizi kendimize unutturduğunu gösterir.

d. Kibir, gurur, enaniyet, kendimizi beğenmek gibi bir komplekse girmemeliyiz. Çünkü köleye kölelik yakışır. Biz de Allah’ın kulları yani köleleriyiz.

“Kibriya-u azamet Hakka yarar. / Kul olanda bu sıfatlar ne arar.”

e. Bütün dünyamızı ahirete endeksli olarak kurmaya çalışmalıyız.

f. İnsanlara – canlılara şefkat, ihtiyaç sahiplerine merhamet, din konusunda hamiyet, Allah’a kul olmaktan başka, her şeye karşı ilan edilen bir hürriyet, nefis ile mücadelede hâkimiyet, Allah’a karşı idrak edilen bir acziyet gösterdiğimiz gün, manevî virüslere karşı afiyet kazanacağımız kesindir.

g. Bu asırda, ilimle aklımızı, kullukla da gönlümüzü fethetmeliyiz ki, mutlu olabilelim.

h. Bütün bunları yapabilmenin kaynağı ve sebebi ise Peygamber Efendimizin (asm) hayatını hayatımıza hayat yapmaktır.

Böylelikle her gün ve gecemizi kandil gün ve geceleri gibi kıymet bilerek değerlendirebiliriz inşaallah.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KANDİL GECELERİNİN ORUÇLARI NE ZAMAN TUTULUR, GECEDEN ÖNCEKİ GÜN MÜ SONRAKİ GÜN MÜ?

ŞEVVAL AYI ORUCU NEDİR? NE ZAMAN TUTULUR?

KANDİL (MÜBAREK GÜN VE GECELER) KUTLAMALARI BİD’AT MIDIR?

BERAT GECESİ ‘NDE BİR YILLIK KADERİMİZ Mİ YAZILIR?

GÜNAHTAN KAÇTIĞI İÇİN ÖLDÜRÜLEN ŞEHİD OLUR MU?