Seferîlik: Yolculuk, yolculuğa çıkma; sefer mesafesine yolculuk yapma. Bir fıkıh terimi olarak yolculuk, belirli bir mesafeye gitmektir. Bu mesafe ise orta yürüyüşle üç günlük, yani on sekiz saatlik bir uzaklıktan ibarettir. Buna üç merhalelik mesafe de denir.

Ne zaman seferi olunacağı konusunda iki ayrı görüş vardır:

1. Mesafeyi esas alanlar. Bu anlayışa göre 90 (doksan) km kadar bir yolculuğa çıkılırsa seferi sayılacağından namazlarını kısaltır.

2. Zamanı esas alanlar. Bunlara göre 3 (üç) gün yolculuk yapmak kişiyi seferi yapar. Ancak bu durumda namazlarını kısaltır, yoksa kısaltamazlar.

Hanefilere göre seferi olan birisinin dört rekatlı namazları iki kılması gerekir. Ancak dört olarak da kılsa namazı geçerlidir. Şafilerde ise yolcu bile olsa tam kılmak daha faydalıdır. Farz edelim ki gerçekten seferi olduğumuz halde namazı tam kılsak bile, namazımız geçerlidir. Eğer gerçekten seferi değilsek bu durumda iki kılmak namazımızı bozar. O halde ihtiyaten de dört kılmanın daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber bir anlayışı esas alıp ona göre hareket etmek, diğer anlayış sahiplerini de kötülememek gerekir.

Seferîlik Hükümleri Nelerdir?

Sefere (yolculuğa) çıkanlar hakkında İslâmiyet bâzı kolaylıklar ve ruhsatlar tanımıştır. Şöyle ki:

Ramazan-ı şerîf’te yolculuğa çıkan kimse, orucunu te’hir edebilir.

Misafir için ayaklardaki mestlere mesih müddeti, 3 gün 3 gecedir.

En mühim kolaylık ve ruhsat da, namazı kasır’dır. Misafir, 4 rek’atlı farz namazlarını ikişer rek’at olarak kılar. Buna kasr-ı salât denir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin. 

Bazı Merak Edilen Sorular:

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU CAİZ MİDİR?

AĞIR İŞLERDE ÇALIŞMAK ORUÇ TUTMAMAK İÇİN MAZERET OLABİLİR Mİ?

SELAMÜNALEYKÜM BEN KAPANMAK İSTİYORUM AMA KORKULARIM VAR. SONRADAN AÇILMAK İSTERSEM DE DİYE BÖYLE BİRŞEY YAPMAK İSTEMİYORUM BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ ?

VESVESEDEN NASIL KURTULABİLİRİM? ABDEST ALIRKEN SAĞ KOLUMU KAÇ DEFA YIKADIM, UNUTUYORUM, TEKRAR BAŞLIYORUM, SONRA TEKRAR, BAZEN ABDEST SÜREM ON BEŞ DAKİKA OLUYOR. BU DURUMDA NE YAPMALIYIM?

ŞEYTAN, CEHENNEME ATILACAĞINI BİLE BİLE NEDEN ALLAH’IN KULLARINI AZDIRIYOR?