Kadınla erkek günümüzde bir arada her ortamdan çalışabiliyor ama bunun dine ne kadar uygun olduğu veya dinen doğrusunun nasıl olacağı merak ediliyor. Günümüzde çoğu çalışma şekli çokta doğru olmamasına rağmen doğruymuş gibi lanse ediliyor biz içe doğrusunu anlatmak istedik. Tabi ki İslam dini çalışmak veya çalıştırmak hususunda erkek ile kadın arasında fark gözetmektedir. Yani bir erkek çalışabildiği gibi bir kadın da çalışabilir. Bir erkek iş veya imalathane sahibi olabildiği gibi kadın da olabilir. Bunun için bir fabrikaya sahip olan bir kadın ihtiyaç ve maslahatına göre hem erkek hem kadın işçi çalıştırabilir. Bir erkek de sahibi olduğu fabrikasında ve imalathanesinde kadın ve erkek çalıştırabilir.

Kadınla Erkek Birlikte Çalışacaksa Nelere Dikkat Edilmeli?

Fabrikada veya imalathanede çalışan işçilerin hepsi kadın veya hepsi erkek iseler ortada herhangi bir mesele yoktur. Bir kısmı kadın bir kısmı da erkek ise ve çalışma yerleri ayrı ise yine herhangi bir mesele yoktur. Fakat kadınla erkek baş başa kalacaksa (halvet) ve birbirine yabancı olan iki cins karışık olarak bir arada çalışacaksa ve gayri meşru yaşamaya vesile olacak şekilde bir arada bulunacaksa bu haramdır. Özelliklede kadınların İslami tesettüre riayet etmemeleri kesinlikle haramdır.

Kadın sekreter tutma meselesine gelince, onu tutan kimsenin durumuna göre değişir. 

Erkek İş Veren Nelere Dikkat Etmeli?

İşveren bayansa bayan sekreter çalıştırması tabiidir. Kadın doktor veya sağlık kliniği sahibi bir bayanın kadın sekreter çalıştırması gibi… 

Erkek işverenin büro veya fabrikasında bayan sekreter çalıştırmak istemesi durumunda ise, aşağıdaki hususlara (şartlara) dikkat etmesi gerekir. Bu şartları yerine getirmesi halinde kadın çalıştırabilir. 

1- Sekreter aynı zamanda nikahlı eşi veya mahrem yakını ise İslami açıdan (zaten) bir problem söz konusu olmaz. (Çünkü yanındaki kendi yakınıdır. Mesafeli durması gereken bir mahremiyet söz konusu değildir.) 

2- Eş veya yakın akraba olmayan bir sekreterin ise, gerek işveren, gerekse başka yabancı erkeklerin yanında tesettürlü bulunması gereği vardır. (Tesettürsüzlüğe zorlanamazlar.) 

3- İşverenle yalnız olarak baş başa kalabilecekleri bir ortamın (halvet) olmaması. (İki ikiye çalışma durumunda kalmamaları.) 

4- İşyeri düzenlemesinde sekreterin bulunduğu yerin topluca bayanların çalıştığı büro veya bir mekana bitişik olması. Yani herkesin her an görüp girebileceği umumi mekan durumunda olması. 

5– İşverenin, sekreter veya bayan personelle görüşmeyi ya başka birinin bulunduğu sırada yapması ya da kapıların açık olduğu, her an birinin gelebileceği serbest zeminde yapması. 

Sonuç olarak mümin işverenin yalnız baş başa (halvet) kalmaya yol açabilecek tarzda bayan sekreter veya bayan işçi çalıştırma yoluna girmemesi… Çünkü Allah’ın Elçisi (s.a.s), şöyle buyurmuştur: 

“Dikkat ediniz, hiç bir erkek yabancı bir kadınla yalnız başına kalmaz ki, üçüncüleri şeytan olmasın… “ (Tirmizî, Radâ’,16, Fiten, 7).

Kısaca Kadınla Erkek Birlikte Çalışabilir mi?

Verilen bilgiyi özetleyecek olursak; kadın sekreter, kadın işçi çalıştırılabilir. Tarafların şaibelerden uzak olabilecekleri çalışma ortamının oluşturulması halinde tabii… Bu durumda ne iş veren erkek, ne de iş alan hanım için bir sıkıntı ve şaibe söz konusu olmayacaktır. Yakını da hanımı işten alma gerekçesi bulmayacaktır. 

Yeter ki işyerinde gereken ahlaki emniyet sağlansın, iki ikiye bir yalnızlık ve baş başalık gibi zihni rahatsız edici, şaibeli bir ortam söz konusu olmasın…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

UZAYDA NASIL ORUÇ TUTUP NAMAZ KILINIR?

DİNİ GÖREVLERİNİ EKSİKSİZ YAPMAYA ÇALIŞAN BİR KADINLA NAMAZ KILMAYAN BİR ERKEK EVLENEBİLİR Mİ? CÂİZ MİDİR?

MADDECİLER MADDENİN EZELİ OLDUĞUNU ÖNE SÜRÜYORLAR. BU İDDİAYA NASIL CEVAP VEREBİLİRİZ?

BAŞKASININ KANININ ÜZERİMİZE BULAŞMASI ABDESTİMİZİ BOZAR MI, NAMAZA MANİ MİDİR?

WAYFAİR OLAYI NEDİR BİR ASLI VAR MIDIR? ÇOCUK İSTİSMARI OLAYLARI GERÇEK MİDİR?