Hıdrellez Hızır ve İlyas (a.s)`ın her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan milâdi 6 Mayıs, Rumî 23 Nisan`a rastlayan güne verilen isim. Söz konusu günde Hızır ve İlyas (a.s)`ın buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlardı. Hızır (a.s)`ın Allah`ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenirdi. İşte bu olaya dayanarak, halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve İlyas (a.s) ın geleneğini sürdürmek amacıyla özel anda ve dua günleri tertip eder olmuşlar.

Hızır–İlyas buluşma günü olarak bildiğimiz altı mayıs Hıdrellez bayramına bu bilgi ve ilgi bakılırsa herhalde gerçeğe daha yakın bir bakışla bakılma ve kutlama söz konusu olur.

Bugüne ait ateş yakılıp üzerinden atlanılması, oyuncak evler yapıp gerçeğine kavuşulacağının düşünülmesi.. gibi âdetler halkın iyilik temennilerinden ibaret arzulardan sayılırlar. Kesinlik arz eden gerçekler olarak kabul edilmezler ve bu tarz uygulamalar İslami değildir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin. 

Bazı Merak Edilen Sorular:

HAYVANLARIN TIBBİ DENEY OLARAK KULLANILMASI CAİZ MİDİR?

ORUÇ VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR; İMSAKLA MI EZANLA MI? EZAN BİTİNCEYE KADAR YEMEK YENİLEBİLİR Mİ?


SÜBHANE RABBİYE’L-A’LÂ DİYEN KİŞİYİ MİKAİL ALEYHİSSELAM KABRİNDE ZİYARET EDER Mİ?

MARSA GİTMEK İSTEYEN MÜSLÜMANLAR İNTİHARA TEŞEBBÜSTE Mİ BULUNUYOR?

KABİRDE CENNETLİK OLDUĞUNU ÖĞRENEN BİRİSİ AHİRET İÇİN NEDEN KORKU DUYAR?