İnsanlar gibi şeytanlar da kısım kısımdır; çok aşırı zararlıları olduğu gibi her insana özel verilmiş şeytanlar da vardır.

Yalnız Ramazan ayında bağlanan şeytanlar, hususi şeytanlar değildir; daha zararlı ve şerli şeytanlardır. Herkesin hususi şeytanı ise insanla sürekli beraber bulunmaktadır. Eğer şeytan insandan ayrılsa o zaman insanın terakkisi durur; ne var ki atmosferin daha nurani ve mânevî iklimle hayat bulması, gönüllerin iman ve Kur’an nurlarına boyanması ve herkesin derecesine göre cesedinden sıyrılıp ruhi bir hayata adım atması sebebiyle Ramazan-ı Şerif’te bu şeytanların tesirleri ve zararları azalabilir.

Peygamber Efendimiz (asm) “Ramazan ayı girince Cennet kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır ve merede-i şeyâtîn zincire vurulur.” (Buhari, Savm, 5) buyurmuştur. Hadiste geçen “Merede”, inatçılar, direnenler, saldırganlar demektir. Bu ifadeyle, şeytanların en azgınları, ipe-sapa gelmezleri, gözü dönmüşleri kastedilmektedir. Evet, bu mübarek ayda, “merede-i şeyâtîn” zincire vurulmaktadır.

Ramazan-ı Şerif adeta bir ahiret pazarıdır, uhrevi hasılatın en verimli tarlasıdır, amellerin filizlenmesi için Nisan yağmuru hükmündedir, sair zamanlarda bir Kur’an harfi okuyan kişi on sevap kazanırken, bu zamanda on binlere kadar kazanç artmaktadır. Bundan istifade eden mü’minlerin elde ettiği büyük kâr, şeytan açısından tam bir felakettir.

Bu durumda hırsından deliye dönüp, insanları günahlara çekmek için bütün hilelerini kullanacağı göz önünde bulundurulduğunda, şeytanın elinin kolunun bağlanması büyük bir rahmet olacaktır ve sonsuz rahmet sahibi Rabbimiz de böyle yapmıştır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet 

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Şeytan Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

ŞEYTANLAR VE CİNLERİN İNSANLARIN KUL HAKKINA GİRMESİ MÜMKÜN MÜ?

KUR’AN-I KERİMİ HZ.PEYGAMBER(SAV)’E ŞEYTANLARIN GETİRDİĞİ İDDİASI DOĞRU MU ?

CİNLER İNSANLARI ÇARPABİLİR Mİ? CİNLER VE ŞEYTANLAR İNSANLARA ZARAR VEREBİLİR Mİ?

ŞEYTANIN YEMESİ VE İÇMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

HZ.ÂDEM DE HATA YAPTIĞI HALDE NEDEN O AFFEDİLMİŞ, ŞEYTAN AFFEDİLMEMİŞTİR?