“Eğer siz Allah‘tan hakkıyla korksaydınız, kendisiyle birlikte cehaletin yeri olmayan ilmi elbette ki tahsil ederdiniz. Şayet, siz Allah’ı layıkıyla bilmiş olsaydınız, anlasaydınız, dualarınızla dağlar yerinden oynardı.” (Suyuti, Cami’u’s-Sağir 5:319, Hadis No:7448)

Havf (Allahtan korkmak) büyük makamlardandır. Fazileti, sebeb ve neticelerine bağlıdır. Sebebi hadiste anlatıldığı gibi ilim ve marifettir. Bunun için Allah Tealâ: “Allah’tan ancak, âlim kulları korkar.”(Fatır, 35/28)  bu­yuruyor. Allah‘tan hakkıyla korkan insanların duaları da geri çevrilmez.

Bu korku da, tıpkı sevgi gibi, insanı Allah’a götürür. Bediüzzaman’ın izah ettiği gibi,
“Halik-ı Zülce-lâlinden havf etmek (korkmak), Onun rahmetinin şefkatine yol bulup iltica etmek demektir. Havf (korku) bir kamçıdır, Onun rahmetinin kucağına atar. Mâlûmdur ki, bir vâlide, meselâ bir yavruyu korkutup sînesine celb ediyor. O korku, o yavruya gayet lezzetlidir. Çünkü şefkat sinesine celb ediyor. Halbuki, bütün vâlidelerin şefkatleri, rahmet-i İlâhiyenin bir lem’asıdır (parıltısıdır.) Demek, havfullahta (Allah korkusunda) bir azîm (büyük) lezzet vardır.” (Sözler)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KUR’AN’DA YAPILAN BİLİMSEL HATALARDAN BİRİSİ DE, DÜNYANIN YUVARLAK OLMADIĞININ İMA EDİLMESİ VE GÜNEŞİN BALÇIK İÇİNDE BATMASIDIR?

ZİRAAT VE VAKIF KATILIM BANKACILIĞI HELAL MİDİR?

İLMİN FAZİLETİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? İLİM İBADETTEN ÜSTÜN MÜDÜR?

KUR’AN-I KERİM’DE DÜNYANIN 7 KATMANDAN OLUŞTUĞUNU SÖYLÜYOR,BİLİMDE İSE 4,5 KATMANDAN, BİLİM VE DİN ÇELİŞİYOR MU ?

KUR’AN-I KERİM’DE DÜNYANIN YUVARLAK OLDUĞUNUN BELİRTİLMESİ: KUR’AN’DA YAPILAN BİLİMSEL HATALARDAN BİRİSİ DE, DÜNYANIN YUVARLAK OLMADIĞININ İMA EDİLMESİ VE GÜNEŞİN BALÇIK İÇİNDE BATMASIDIR?..