Haram sevda dediğimiz asrın hatalığını terk etmişsiniz elhamdülillah, ama şeytan tabi bırakmıyor yakayı. Eğer bu adımı atacağınız vakit, durum karışacak olursa ya da karşı tarafın hassasiyeti zaten yoksa ve başka yöne iş gidebilirse, yani şeytan bu durumu helallik al bir şey olmaz deyip tekrar harama kapı açtırmak için yapabilir. Dikkatli olmak lazım. Bu yol sıkıntılı olabilir. Ama o kişi gıyabında dua edebilirsiniz, ahirette şöyle dersiniz “Ya benim sana hakkım geçti ama ben sana dualar ettim, hakkını helal et” diye. Bu durumda affetme ihtimali yüksektir.

Beddua ve kul hakkı işine gelince;

Gerçekten bir kul hakkı doğmadan veya beddua edecek “hak” bir sebep olmadan edilen beddualar ve “hakkımı helal etmiyorum” tarzı ifadelerin Allah katında bir hükmü yoktur. Aksine haksız yere edilen bedduanın, beddua edene geri dönmesinden korkulur.

Allah bu durumda olan insanlara dahi tövbe kapısını açık bırakmıştır, yeter ki o kişi evvela Rabbi ile samimiyetle ve ihlasla irtibata geçsin! Olaylara bu geniş ve makro perspektif ile bakmamız gerekir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin. 

Haram Sevda Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

HARAM SEVDAMDAN AYRILDIM FAKAT BANA MESAJ ATMAYA DEVAM EDİYOR NE YAPMALIYIM?

KONUŞMAK MI, KONUŞMAMAK MI DAHA EFDALDİR ?

KUR’AN, UÇAĞA İŞARET ETMİŞ MİDİR?

YALAN SÖYLEMEK HANGİ DURUMLARDA CAİZDİR?

MÜSLÜMANLARIN KARŞI CİNSTEN YABANCI BİR İNSANLA CHATLEŞMESİ, İNTERNETTE KONUŞMASI CAİZ MİDİR?