Berat Gecesi’ nde İmam Gazali yüz rekât (her rekatte Fatiha’dan sonra on İhlas sûresi okunur) namaz kılınması hakkında bir rivayete yer vermektedir. (İhya, 1/361)

Bazı hadis âlimleri bu namazın sünnette yerinin olmadığını, böyle bir namazın Hicret’ten 400 sene sonra Kudüs’te kılınmış olduğunu söyler. Bu nedenle Şafii mezhebine göre ise, bu hadis rivayeti mevzu olduğu için namaz sahih değildir ve sevabı da yoktur.

Ancak Aliyyulkari’ye göre, Şaban ayının on beşinci gecesinde kılınması rivayet edilen hadis, mevzu değil zayıftır. Onun için böyle bir namazı kılmaktan sevap alınabilir. Bu Hanefi mezhebine göredir. (bk. Acluni, Keşfu’l-Hafa, – el-mektebetu’l-Mısriye- 1420/2000, II/31, 507)

İmam Gazali gibi bir imamın bunun kılınmasına taraftar olması, en azından onun bu hadisi uydurma değil, zayıf gördüğünü ve “Salih amellerde zayıf hadislerle amel edilebileceğini” düşündüğünü göstermektedir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KANDİL GECELERİNİN ORUÇLARI NE ZAMAN TUTULUR, GECEDEN ÖNCEKİ GÜN MÜ SONRAKİ GÜN MÜ?

BERAT GECESİNİN ÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

AİLEME VE ARKADAŞLARIMA ÇOK DUA EDİYORUM GECE GÜNDÜZ HER NAMAZIMDA BELKİ AMA HALA AYNILAR HİÇ DEĞİŞMEDİLER, NEDEN BÖYLE DUALARIM ONLARA ULAŞMIYOR ?

EVİMİZDE BULUNAN HAŞERELERİ, SİVRİSİNEKLERİ, BÖCEKLERİ, KARINCALARI VEYA DİĞER HAYVANLARI ÖLDÜRMENİN GÜNAHI VAR MIDIR? ÖLDÜRMEK İÇİN VURDUĞUMUZ BİR CANLI YERDE KIVRANIYORSA, ONU ÖLDÜRMELİ MİYİZ YOKSA KENDİ HALİNE Mİ BIRAKMAK GEREKİR?

İNSANLAR ÖLDÜKTEN SONRA HANGİ SAFHALARDAN GEÇECEKTİR? MAHŞERDE İNSANLARIN ÇIPLAK VE YALIN AYAK OLMASINI AÇIKLAR MISINIZ?