İmam Mâlik, -Allah ona rahmet eylesin- kendisinden gelen rivayetlerden birisine göre bu ayet-i kerime’den sahabeye karşı buğzeden rafizîleri tekfir hükmü çıkarmıştır. O der ki: Çünkü onlar, Ashab-ı Kiram’a buğzetmektedirler. Her kim sahabeye buğzederse bu ayet gereğince o kafirdir.” (İbn Kesir, Fetih 29. ayetin tefsiri)

Bu kaynaklarda geçen bilgiye göre, İmam Mâlik sahabeden birine küfreden kimsenin Fetih suresinin 29. ayetinin kapsamına gireceğini ve kafir olacağını ifade etmiş oluyor.

Fetih Suresi 29. ayette geçen ifade, “Allah’ın o sahabileri böyle geliştirip büyütmesi, kafirleri öfkelendirmek, öfkelerinden çatlatmak içindir” veya “Kafirler öfkelendiği için, Allah o sahabileri bu şekilde büyütüp geliştirmiştir” manasındadır. (bk. Razi, Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)

Ancak, Kadı İyaz’ın ifadelerinden anlaşıldığı üzere, Sahabe’den biri hakkında kötü söz sarf eden kişi Maliki mezhebinin meşhur olan görüşüne göre kafir olmaz. Kadı İyaz konuyla ilgili İmam Malik’ten gelen farklı rivayetlere de yer vermektedir. Örneğin İmam Malik’ten gelen bir rivayette Sahabe’den birini dalalet ve küfür ile itham eden kişi ölüm cezasına çarptırılır. Eğer bunun dışında normal insanların birbirine söylediği kabilden bir şeyler söylemişse ağır bir şekilde cezalandırılır. (Kadı İyaz, Şifa, 2/309)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Mezhepler Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

MÂLİKÎ MEZHEBİ NEDİR?

MEZHEPLER GENEL OLARAK KAÇA AYRILIR?

MEZHEPLER VE FARKLILIKLARI NEDEN KAYNAKLANIR?

YARA AKINTISI İLE ABDEST TÜM MEZHEPLERDE BOZULUR MU? PARMAKTA AKAN YARA VARSA ABDESTİ NASIL ALABİLİRİZ? YARA AKINTISI İLE KAN AYNI HÜKÜMDE MİDİR?

MEZHEPLERE NE GEREK VAR? NEDEN BİR MEZHEBE UYMAMIZ GEREKİYOR?