Esmalar; Esmaulhüsna, bizim hangi Allah’a nasıl iman etmemizi öğretmesi bakımından imanımız kadar önemlidir.
İnsanlar, prensip olarak, Allah’ın bütün veya ekser isimlerine mahzardır. Fakat farklı insanda farklı tecelli edebilir, yani daha fazla olabilir. Bu isimlerden hangisinin hangi insan grubunda daha fazla tecelli edeceğine dair belli bir kriter yoktur.

Bu isimlerin tecellisi, kişinin hayatında takip ettiği çizgiye paralel olarak ortaya çıkar. Bu çizginin değişmesiyle değişebilir, yerini başka bir ismin tecellisine bırakabilir.

Mesela, ilahî aşk mesleğini esas alan bir kimsede VEDUD Esmalar tecellisi en belirgin olarak kendini gösterir. Ancak, bu kişi zaman içerisinde tefekkür sistemini esas almaya başladığında HAKİM ismin tecellisi kendisinde daha fazla hissedilmeye başlar.

Hangi Esmalar Bizde Olduğunu Bilmek Gerekir mi?

İnsanlar, hangi isme mazhar olduğunu bilmekle yükümlü değildir. İnsanların belki %99’u  hangi isme fazla mazhar olduğunu zaten bilmemektedir. Bu sebeple, böyle bir bilginin varlığı insanlara fazla bir şey kazandırmaz.
Ayrıca, Şeyh Abdulkadir Geylanî, İmam Gazalî, İmam-ı Rabbanî, Bediüzzaman gibi zatlara bakıp kendimize bir ismin hususî tecellisine mazhar olduğumuzu düşündüğümüzde, bu bize -kibir, gurur vermek açısından- pahalıya  mal da olabilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ALLAH’IN ŞEKLİ VE SURETİ NEYE BENZER ?

BEN TÖVBE ETMEK İSTİYORUM, BAZILARI GUSÜL AL DEDİ. NE YAPAYIM?

TÖVBE ETMEK NEDEN GEREKLİ?

“KUL TÖVBE EDİNCE ALLAH, GÜNAHLARI KAYDEDEN MELEKLERE VE HERKESE UNUTTURUR.” ANLAMINDA BİR HADİS VAR MIDIR?

TÖVBE EDİP TEKRAR O GÜNAHI İŞLERSEK NE YAPMALIYIZ?