Sekerat halindeki hastayı ve bulunduğu evi ve odayı temiz tutmak gerekir.
Her şeyden önce, Ölüm döşeğindeki hastaların yanında güzel sözler konuşulmalı, devamlı surette Allah’ın rahmetinden bahsedilmelidir ve Sekerat halindeki hastanın güzel yönlerinden bahsedilmelidir.

Sekerat Halindeki Hastaya Efendimiz (S.A.V.) Ne Yapılmasını Tavsiye Etmiş?

“Sizler bir hastanın veya ölünün yanında bulunduğunuz zaman hayır söyleyin. Muhakkak ki, melekler sizin orada konuştuklarınıza amin derler.”(Müslim, Cenaiz, 50)

Melekler maddi ve manevi pislikleri sevmedikleri için Sekerat halindeki hastanın yanında cünüb, lahusa, hayızlı ve gayri müslimlerin bulunmaması gerekir. Hastaya eziyet vermemek şartıyla sağ tarafına yatırılmalıdır. Eğer bu şekilde yatırılması hastaya zor geliyorsa ayağı kıbleye gelecek şekilde yatırılmalıdır.

Ayrıca, Sekerat halindeki hastanın ağzı kuruyacağından, devamlı ağzına su damlatılmalıdır. Çünkü sekerat anında şeytan hastaya elinde bir bardak su ile yaklaşır.

İslam alimleri ölüm döşeğindeki hastaya kelime-i tevhid telkin etmenin ve yanında bu kelimeleri söylemenin sünnet olduğunu söylemişlerdir.
Resulullah (sav) şöyle buyurmaktadır: “Siz ölülerinize (yani ölmek üzere olan hastalarınıza) Lailahe illallahı telkin ediniz.”

Ölünün yanında Kur’an okumak da güzeldir. Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kur’an’ın kalbi Yasin’dir. Bir kimse onu, Allah’ı ve ahiret gününü murat ederek okursa, Allah onu affeder. Onu ölülerinize okuyunuz.”

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Ölüm İle İlgili En Çok Merak Edilen Sorular:

EN ÇOK BİLİNEN ÖLÜM RESEPTÖRLERİ NELERDİR?

HAYVANLARIN MAHŞERDEKİ DURUMU NASIL OLACAK?

ÖLÜYE TELKİN VERİLMESİNİN HİKMETİ NEDİR?

İNSAN ÖLMÜŞ OLAN BİRİSİNİ GÖREBİLİR Mİ; ÖLÜLERLE GÖRÜŞMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

RUHUMUZ KABİRDEN SONRA HANGİ SAFHALARDAN GEÇİYOR?