Uzayda namaz nasıl kılnacak?Ülkemizin de bir uzay ajansı kurma çalışmalarına başladığı şu günlerde astronotlarımızın dini görevleri olan namazı nasıl yerine getireceği kafana yakılanlar oluyor.Sonuçta biz dünyadayken kabeye göre namazımızı kılıyoruz ancak aylarca yeryüzünden uzak kalacak vatan evlatlarımız namaz kılmak isteyince nasıl kılacak bu soruya icma yoluyla islam alimlerinin söylem ve yazılarına göre cevap vereceğiz.

Kutuplarda oruç ve namaz nasıl olacak?

Bu soruya benzeyen konular daha önceki alimlere sorulmuştur. Mesela “Kutuplarda namaz ve oruç nasıl olacak?” gibi. Bu çeşit konular da genel olarak şöyle hüküm veriliyor: 

Namaz ve oruç gibi vakitleri belli olan ibadetlerde, bulunduğumuz yerlerde zaman ve vakit durumu yoksa, ya bulunduğunuz meridyendeki ülkelerin vakitlerine göre amel edeceğiz veya uzayda isek Mekke’nin takvimine göre namaz ve oruçlarımızı yerine getireceğiz. 

Uzayda Kıble Neresidir?

Uzaydaki kimsenin kıblesi de dünyamızın bulunduğu cihettir.Camdan uzay gemisinin camından bakarsanız dünyayı göreceksiniz:)

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Kaynak:Sorularla İslamiyet

Bazı Merak Edilen Sorular:

BAZILARI KÂBE’NİN ASLINDA MEKKE’DE DEĞİL DE PETRA ANTİK KENTİNDE OLDUĞUNU SAVUNUYORLAR VE “İSLAMİYET’İN İLK 150 YILINDAKİ CAMİLER KIBLE OLARAK PETRA DİYE BİR ŞEHRİ GÖSTERİR” DİYORLAR, BU KONUDA BİZİ AYDINLATIR MISINIZ?

DUA EDERKEN TÖVBE ŞÜKÜR EDERKEN KIBLEYE DÖNMELİ MİYİZ? TESBİH ÇEKERKEN KIBLEYE DÖNMEK GEREKİR Mİ?

BİR KABRE BİRDEN FAZLA ÖLÜ KOYMAK CAİZ Mİ?

KEFFARET NEDİR VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

MUTA NİKAHI KIYAMETE KADAR HARAM MIDIR?