Sirke gitmek çizgi filmlerde ve izlediğimiz filmlerde oldukça yaygın bir hale gelmiş durumda ve çocuklarımızda bazen bizden kendilerini sirke götürmemizi isteyebiliyor hal böyle oluncada islamın emirleri dışına çıkmamak için sirke gitmenin ne kadar doğru olduğunu araştırmamız gerekiyor.

Dünyadaki beşerî hayatın tabii bir şekilde devamı, hayvanları da içine almaktadır. Gıda, libas, nakil gibi en zarurî ihtiyaçlarımızın giderilmesinden, tezyinat ve süslenmeye varıncaya kadar hayvanlardan yararlanmaktayız.

Sirklerde Hayvanlara Nasıl Davranılmalı?

Hayvanları insanların hizmetine veren ve çeşitli şekillerde onlardan faydalanılmasını helal kılan Allah Teala, buna karşılık hayvanlara şefkat ve merhamet gösterilmesini ister. Hz. Peygamber (asm) 

“Merhamet edene Allah da merhamet eder. Yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.” ( Ebu Davud, Edeb 58 ) 

anlamındaki hadisleriyle, insanları hayvanlara karşı iyi davranmaya yönlendirdiği gibi aksi davranışlarda bulunanları da ikaz etmiştir. Devesini aç bırakan ve yoran kişiye de,

“Allah’tan kork, yemini güzel ver ve ona zor gelen işleri yükleme.”buyurmuştur. (Ebu Davud, Cihad 44)

Hz. Peygamber (a.s.m)’in bu söz ve uygulamaları çerçevesinde, hayvanlara karşı yapılması gereken hususları şöylece belirtmek mümkündür:

Hayvanların hayat haklarına riayet etmek, beslenmelerine özen göstermek, temizlik ve bakımlarını yapmak, yavrularına ihtimam ve hayvan neslinin korunmasına dikkat etmek, fazla yük vurmamak, hayvanları fıtrî vazifelerinde kullanmak, onlara eziyet etmemek ve benzeri hususlardır.

Sirke Gitmek Ne Zaman Caiz Olur?

Günümüzde sirklerde yaygın olarak eğitilmiş çeşitli hayvanlar gösteri amaçlı kullanılmaktadırlar. Hayvan hakları ile ilgili yukarıda ifade edilen hususlara dikkat etmek şartıyla, eğitilmiş hayvanların sirklerde akrobasi amaçlı kullanılmasında ve bu gösterilerin izlenmesinde dini bir sakınca yoktur.

Ayrıca sirk gösterilerinde gösteri yapan erkek ve kadınların bakılması haram olan yerlerinin açık olmaması, gösterilerin ve konuşmaların İslamın ruhuna aykırı bulunmaması gibi durumlara da dikkat etmek gerekir.Tabi tüm bu sayılanlara dikkat ediliyorsa sirke gitmekte bir sakınca yoktur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

SİRKE GİTMEK CAİZ MİDİR? 

ASTROLOJİ (YILDIZ FALCILIĞI) BİLİM MİDİR? ASTROLOJİYE İNANMAK ŞİRK MİDİR?

18. LEM’A’DAKİ ŞİRK VS VİDEOLARI GÖRDÜM DOĞRUSU NEDİR AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ?

VERGİ KAÇIRMAK GÜNAH MI, KUL HAKKI OLUR MU?