Öğrenim kredisi alan pek çok öğrenci var ve üniversite okumanın da masraflı olduğu bir dönemde yaşıyoruz.Burs kazanamayan ve dar gelirli ailesi olan pek çok öğrenci ise bu yola başvuruyor.Ama dinin gereklerini yerini getirmek isteyen öğrencilerin aklına bir soru takılıyor;Öğrenim kredisi caiz midir?Aslında adı kredi olsa da tam kredi değildir beyaz eşya vb. Cihazlardaki enflasyon oranına bakılarak devletin yıllar sonra zarara düşmeyecek şekilde verdiği parayı geri almasıdır.Enflasyon dediğimiz olay ise örnek vermek gerekirse; bugün 100 TL ye 100 ekmek alınabilirken 4 yıl sonra 200 TL ye 100 ekmek alınıyorsa paranın değerinin kaybolması ve bizim parayla alınan şeylerden paranın yeni değerini hesaplamamızdır.Devlette bu enflasyon hesaplarını yaparak zarara düşmemeye çalışır aynı zamanda öğrencilerin ihtiyacını karşılar dolayısıyla;

Bu kredi faiz niyetiyle değil de, yardım niyetine olduğundan dolayı, faize girmemektedir. 

Ayetlerde Öğrenim Kredisi’nin Hükmü Nedir?

Devlet, fiyatı piyasaya göre ayarlanan bir meta üzerinden para verir. O manadaki uygulama “zarara düşmeyin ve düşürmeyin” âyetine de muvafıktır. Yani borç veren faiz alıp da karşıdaki insanı zarara uğratmayacaktır. Bununla beraber, zarara da uğramayacak yani, değeri düşmeyecek bir malı borç olarak verecektir.

Öğrenim Kredisi Haram mıdır?

İşte öğrenim kredisindeki durum ve vaziyet budur. Bu nedenle öğrencilere verilen öğrenim ve katkı kredileri haram değidir.

Kaynak:Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Kredi ile İlgili Bazı Merak Edilenler Bazı Merak Edilenler:

BAŞKASI ADINA KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ALMAK CAİZ Mİ?

BABAM BİZDEN HABERSİZ KREDİ ÇEKİYOR, BU DURUMDA BİZ MESUL MUYUZ? KREDİ İLE ALDIĞI EVDE OTURABİLİR MİYİZ?

BABAM BİZDEN HABERSİZ KREDİ ÇEKİYOR, BU DURUMDA BİZ MESUL MUYUZ?