Ekmek ve herhangi bir yemeği yakmak yerine bahçeye vs. bırakıp hayvanların yemesini sağlamak en uygun olanıdır.

Nimetler içerisinde değerinin en çok bilinmesi ve hürmet edilmesi gerekeni ekmektir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) tarafından “en hayırlı gıda” olarak vasıflandırılan ekmek soframızın baş köşesinde bulunduğu şüphesizdir.“Ekmeğe hürmet edin, çünkü yerin ve göğün bereketindendir.”

buyuran Peygamberimiz (a.s.m), ekmek ve nimete layık olduğu kıymeti vermeyenlerin de açlıkla imtihan olacaklarını şöyle beyan eder:“Ekmeği hor gören kavmi Cenab-ı Hak açlık musibetine uğratır.”(2)

Bu hadis-i şeriflerin ne kadar mânidar olduğu ve bilhassa zamanımız insanına ne kadar önemli bir mesaj verdiği açıktır. Açlık belâsının gelip çatmaması ve bereket hazinesinin kapanmaması için bu nimetin kıymetini bilip en ufak parçasını dahi zâyi etmememiz gerekmektedir.

Bununla beraber yenmeyecek hale gelmiş ve nimet olmaktan çıkmış ekmek kırıntıların ve bulaşık suyunun zaruretten dolayı lavaboya dökülmesinde bir mahzur bulunmamaktadır.

Yiyilmeyecek Hale Gelen Ekmek ve Yemeklere Ne Yapılmalıdır?

Diğer taraftan ekşimiş, kokuşmuş ve sağlığa zararlı olan ekmekleri yemekleri şayet hayvanlara vermek mümkün değilse çöpe dökülebilir. Zira artık bu da nimet olmaktan çıkmıştır.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Benzer Konular İçin Tıklayın

PEYGAMBERİMİZ’İN YEMEK ADABI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

SOL ELİMLE YEMEK YESEM GÜNAH MIDIR?

YEMEK YERKEN KONUŞMAK SÜNNET MİDİR?

YAPILAN YEMEKLERİ BEĞENMEMEK GÜNAH MIDIR?

AÇIKTA YİYECEK BIRAKMANIN HÜKMÜ NEDİR? ÜZERİ AÇIK KALAN YİYECEKLER YENMEZ DENİLİYOR DOĞRU MUDUR?