Haksız Yere Yapılan Beddua geçerli değildir; Duanın kötüsüne beddua denir. Duanın kötüsünden maksat, duada insanların kötülüğünü istemektir.

Haksız Yere Yapılan Beddua Geçerli mi?

Peygamber Efendimiz (asm) bedduayı yasaklıyor. Buyuruyor ki: “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim)

Haksız yere yapılan beddua geçerli değildir. Ayrıca insan kendine zararı dokunan kişinin ıslah olması için dua etmesi gerekir. Ona dua etmeniz, sizin kalbinizden ona olan kin duygusunu silecek ve ona karşı sevgi hissi beslemesine vesile olacaktır.

“Kul, herhangi bir şeye lânet ettiğinde o lânet gökyüzüne çıkar. Semânın kapıları ona kapanır. Sonra yere iner, yeryüzünün kapıları da ona kapanır. Sonra sağa sola bakınır, girecek yer bulamaz da lânet edilen kişiye döner. Eğer gerçekten  lânete lâyık ise onda kalır, değilse lânet edene döner.” (Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48)

Haksız Yere Yapılan Beddua Günah mıdır?

İnsanların birbirlerinin hakkına tecavüz etmeleri, insanı yaratan Allah Teâlâ’nın suç saydığı bir iştir. Yarattığı bir kuluna eziyet edilmesine razı olmadığı gibi, yapılan eziyetleri de yapanının yanına bırakmamaktadır. Bir insanın başka bir insana karşı Haksız yere yapılan beddua etmesi. O insandan hakkını almasını Allah’tan istemesi demektir. Bu istek, beddua şeklinde olabilir, ‘ah’lanma şeklinde olabilir. Nasıl olduğundan ziyade insanın işi Allah’a havale etmesi önemlidir. Uygun olan beddua etmemektir. Fakat beddua etmek günah değildir. Bedduayı geri almak da hak helalliği vermek gibi bir şeydir; yapılırsa iyilik yapılmış olur; iyilik yapan her zaman hayır üzeredir.

Haksız Yere Yapılan Beddua, Hayır Duasıyla Defedilir mi?

İnsan kendine zararı dokunan kişinin ıslah olması için dua etmesi gerekir. Ona dua etmeniz, sizin kalbinizden ona olan kin duygusunu silecek ve ona karşı sevgi hissi beslemesine vesile olacaktır.
Zulme uğrayan bir insanın beddua etmesi günah değildir. Ancak sebepsiz ve haksız yere beddua etmek doğru değildir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Dua Hakkında En Çok Merak Edilenler:

KUR’AN OKUDUKTAN SONRA OKUNMASI GEREKEN DUA HANGİSİDİR?

HANIMLARIN DOĞUM YAPMALARININ KOLAYLAŞMASI İÇİN, HAMİLE İKEN VE DOĞUM ANINDA OKUNACAK DUA VAR MI?

DUA YAZIP ÜZERİMİZDE TAŞIMAK CAİZ MİDİR?

DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

CEVŞENÜ’L-KEBİR İSİMLİ DUA KİTABINI ABDESTSİZ OKUMAK CAİZ MİDİR?