Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşımı zorunlu bir ihtiyaç olmadığı halde koyunmamalıdır.

Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşması, Takva Açısından Uygun mudur?

Müslüman Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşması, takva açısından uygun değildir. Bunun nedenlerini sıralamadan önce tesettürün gerçek mahiyetinin de kavranması gerekir. Müslüman kadının sadece yüzünün görünmesi caizdir eğer ki bir fitne söz konusu değilse.

Evli veya Bekar bir Kadının resmine bakıldığında, bir Erkek baktığında o Kadınla ilgili cinsel duygular hissediyorsa fitne, yani risk var demektir.

Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşması biri tarafından incelendiğinde teşhir etme pozisyonu taşıyorsa haramdır.

Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşması Tesettürün Hikmetlerine Aykırı mı?

Erkek ya da Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaştığında , örtülü olması gereken bölgelerini tesettür kurallarına uygun şekilde örtmüş, dışarıda yabancıların yanında giyindiği gibi giyinmiş olmalıdır. Çünkü Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşımı yalnızca arkadaşlarıyla bile olsa onların başkalarına iletilmesi, gösterilmesi ya da istenmeyen kişiler tarafından ele geçirilmesi ihtimali çok yüksektir.

Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşması tesettürün hikmetlerinden biri olan “namahrem nazarlardan korunma“ya zıt olan bir davranıştır. Her ne kadar tesettürünü tam yerine getirmiş olsa da kişinin yüz güzelliği ve kıyafetleri ile kişi, yabancı erkeklerin -rahatlıkla- dikkatini çekebilir. Ayrıca bu fotoğrafların, çoğunlukla kişinin en güzel ve en alımlı olduğu fotoğraflar olduğunu varsaydığımızda yabancı erkeklerin nazarlarından sakınmaktan ziyade daha çok dikkat çekebilir.

Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşması demek bir manada “insanlara kendini göstermek” demektir, tesettürlü bir bayanın asıl amacı ise “kendini, güzelliğini namahremlere karşı örtmek, korumak ve haya etmek”tir. Bu iki davranışın birbirinden farklı olduğu çok açıktır.

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Ahzab Suresi /59. Ayet Meali)

Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşımı Dışardaki Tesettürle Aynı Değil mi?

Kişi dışarıda zorunlu bir nedenle bulunuyor (eğitim, iş, vs. gibi), ama Kadınların Sosyal Medyada Fotoğraf paylaşması sadece keyfî bir durumdur. Dışarıda ciddi ve tevazu ile mümkün olduğunca bakışlar yerde olacak şekilde hareket edildiği için tesettüre uygun davranılmış oluyor.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin

Tesettür Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

BİR BABA, KIZINI ZORLA TESETTÜRE SOKABİLİR Mİ?

MÜSLÜMAN KADININ GİYİM ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR?

EVDE DE BAŞI KAPALI MI GEZMELİYİM?

HANIM VE ERKEK ARKADAŞLAR KOL KOLA GİREBİLİR Mİ?

ŞERİATTA TESETTÜRSÜZLÜĞÜN MÜEYYİDESİ, CEZASI NEDİR?