Değerli Kardeşim:

Hz. Muhammed (asm)’i sevmek, onu övmek elbette sevaplı bir iştir.Bunun ibadet olup olmamasına gelince;

– Bir ibadet bir de ubudiyet vardır.İbadet, bildiğimiz namaz, oruç gibi ibadet şekillerdir.Ubudiyet ise, hayatın her anında yapılan bütün işler, söylenen sözler, gösterilen bütün davranışları kapsayan kulluktur.Bazen bu ikisi için de ibadet denilir.İşte bu sorudaki vesvesenin kaynağı şudur:

“Eğer Hz. Peygamberi övmek ibadet ise, o zaman bu şirk olur. Çünkü ibadet yalnız Allah’a edilir…”

Buna cevabımız şudur:

▪️ İslam’a göre bir insanın anne-babasına saygılı olması ibadettir. Bir fakire sadaka vermesi ibadettir. Bir kimseye güler yüz göstermesi ibadettir. Hülasa hayatta yapılan ve karşılığında bir sevap bulunan her şey ibadettir. Eğer sorudaki mantıkla hareket edilse, dünyada tek muvahhid kalmaz.

▪️ Bu saydıklarımız ve benzeri işlere ibadet denilmesi, Allah’ın emrinin yerine getirilmesinden ötürüdür. Yoksa, bunlara tapmak manasına gelen bir ibadet söz konusu değildir.

▪️ Hz. Muhammed (asm)’i sevmek, onun övmek, -haşa- ona yapılan bir ibadet değildir. Aklı başında hiçbir mümin Hz. Peygamber (asm)’i Allah yerine koyup ona tapmaz.

Özetle, sevaplı olan her şey ibadettir. Yani Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmekten ibaret olan ibadetin bir parçasıdır.Ana-babamızı da övüyoruz, bu da bize sevap getirdiği için bir ibadet sayılır. Fakat biz onlara tapmıyoruz…- Hakikat nazarında, -ayetlerde vurgulandığı üzere- Hz. Muhammed (asm)’e itaat etmek, Allah’a itaat etmektir, ona isyan etmek Allah’a isyandır.

Bunun gibi, Hz. Muhammed (asm)’i sevmek Allah’ı sevmektir, onu övmek Allah’ı övmektir. Zira o, yalnız bir elçidir…Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Bazı Merak Edilen Sorular:

PEYGAMBER EFENDİMİZİ (SALLALLAHU ALEYHİ VESELLEM) RÜYAMIZDA GÖRMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)’İN RESMİ NEDEN ÇİZİLEMİYOR?

HZ. MUHAMMED(SAV), BAZI HADİSLERİNDE KENDİNİ ÖVÜYOR MU?

NEDEN HZ. MUHAMMED (SAV) PEYGAMBER OLARAK SEÇİLDİ?

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.) ŞU AN BİZİ MERAK EDİYOR MU, BİZDEN HABERDAR MI?