Cenab-ı Allah şöyle buyurur: “O gün yüzler vardır, Rablarına bakıp parıldayan.” (Kıyamet, 75/22-23).
Abdullah b. Ömer, Resulullah’ın (asm) bu hususta şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Cennetliklerin en aşağı derecesinde olan bir insan, bahçelerine, hanımlarına, hizmetçilerine ve oturacağı koltuklara bin yıllık bir mesafeden bakacaktır. (Yani bin yılda gidilebilecek kadar bir sahaya sahib olacaktır) Cennettekilerin, Allah katında en üstünü ise her gün sabah akşam, Allah’ın yüzüne bakacaklardır.” Resululah sonra: “O gün öyle yüzler vardır ki pırıl pırıl parlarlar. Rablerine bakarlar.” âyetlerini okudu.

Hz. Cabir İbnu Abdillah (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Cennet ehli nimetler arasında yaşarken onlar için bir nur parlar. Onlar derhal başlarını kaldırırlar. Rab Teala’yı başlarının üstünde kendilerine yaklaşmış ve: “Ey cennet ehli, sizlere selam olsun!” dediğini görürler.”

Bu hadis, bir kısım kelamî münakaşalara müsait tabirler taşır: “Allah’ın başların üstünde görünmesi” ifadesi gibi. Burada Allah’a cihet ve mekan izafesi mevcuttur. Halbuki O, cihet ve mekandan münezzehtir. Şu halde bunu, mahiyetçe farklı olan ahiret âlemindeki bir hali, bizim me’lufumuz olan tabiratla ifade olarak anlayacağız. Rabbimizi ahirette göreceğiz. Bu kesin hâdise, dünyevî tabirlerle ifade edilmiş olmaktadır.

Keza Allah’ın, kullarına cennette bakması hadisesi de müteşabihtir. Zira Allah her an insanları görmektedir. Bu da, rahmetini daha kesif olarak tecelli ettirmesi şeklinde te’vil edilir

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Allah Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

ALLAH’IN CEMALİNİ KİMLER GÖRECEK?

ALLAH’TAN DERT İSTENİR Mİ?

ALLAH İÇİN “ALLAH BABA” İFADESİNİ KULLANMAK DOĞRU MU ?

“ALLAH AFFEDER!..” DEYİP İBADET ETMEMEK NE KADAR DOĞRU?

GÖRMEDİĞİMİZ BİR ALLAH’A NASIL ŞAHİTLİK (ŞEHADET) EDECEĞİZ?