Allah’ın hiçbir benzerinin olmadığı Kur’anla sabittir. (Şura, 42/11; İhlâs, 112/1-5) Nur vasfı da Allah’ın sıfatı olduğu zaman hiçbir yaratılmış nura benzemez. 

Güneşin ışığı nurdur, ayın ışığı nurdur, gündüzün aydınlığı nurdur, meleklerin hamuru nurdur. Elbette Allah’ın ezeli nuru, bu nurlardan hiçbirine benzemez. “Allah göklerin ve yerin nurudur.” (Nur, 24/35) mealindeki ayette söz konusu edilen nur ifadesi gösteriyor ki, evrendeki güneş gibi maddi; akıl ve hidayet gibi manevî bütün nurların munevviri Allah’tır.

Allah’ın mahiyeti ne cevherdir ne cisimdir ne arazdır. Dolayısıyla Allah maddî nur olmaktan münezzehtir.

Manevî ve mecaz olarak“İlim nurdur, akıl nurdur, şuur nurdur, fikir nurdur, hidayet nurdur” denildiği gibi, Allah’ın sıfatları da nurdur, nuranîdir, denilir. Görmesi, işitmesi, ilmi, kudreti bizimkine benzemediği gibi, nurlu sıfatları da hiçbir şeye benzemez.

Kur’an’da Allah Teala hem nurundan, hem kendisinin nur olduğundan hem de ruhundan söz ediyor. Allah’ın nuru “Allah’ın dini, İslam” manasında kullanılıyor (Tevbe, 9/32; Saff, 61/8),

Buhari’de geçen bir hadiste de Allah’ı görmekten bahsedilirken “O nurdur, onu nasıl görebilirim” deniyor (Nur, ışık, aydınlık görülmez, o başka şeylerin görülmesini sağlar).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ALLAH’I HER GÜN GÖRMEK CENNETTE MÜMKÜN MÜDÜR?

ALLAH’IN CEMALİNİ KİMLER GÖRECEK?

ALLAH’TAN DERT İSTENİR Mİ?

ALLAH İÇİN “ALLAH BABA” İFADESİNİ KULLANMAK DOĞRU MU ?

“ALLAH AFFEDER!..” DEYİP İBADET ETMEMEK NE KADAR DOĞRU?