Değerli kardeşim,

1. Allah, peygamberlere iman edenleri engellemediği gibi, iman etmeyenleri, hatta onları öldürenleri de engellemiyor. Kitaplara iman edip sahip çıkanları engellemediği gibi, onları tahrif edenleri de engellemiyor. 

Eğer Allah, bütün katillerin, canilerin, hırsızların, dinsizlerin, tahrifçilerin ellerinden tutup onları yaptıklarından alıkoysa, bu takdirde dünyada kötülük namına bir şey kalmaz ve tabii ki, bu durumda imtihandan da söz edilemez.

2. Allah’ın yeryüzünde yarattığı şeylerin hepsi bir değildir. Kimini sebeplere bağlar, kimini sebepsiz vasıtasız yaratır. Mesela insanların hepsi anne ve babadan gelirken Hz. Ademi (as) hem anne hem babasız, Hz. İsa (as)’ı babasız, Hz. Hava’yı da annesiz yaratmıştır. Demek ki umumi kanunların dışında bazen hususi olarak muamele etmektedir.

Ayrıca ateş yakar, ay ikiye yarılmaz, ağaç yürümez, asa yılan olamaz. Sebepler açısından böyledir. Ancak, Hz. İbrahim (as) yanmamış, Ay ikiye ayrılmış, ağaç Peygamberimizin (asm) emriyle yürümüş, Hz. Musa (as)’ın asası da yılan olmuştur. Allah’ın izniyle ve muradıyla bunlarda değişiklik olmuştur.

Yine bazı peygamberler gelmiş, gönderildiği ümmetleri tarafından öldürülmüştür. Ama Hz. Musa (as), Hz. İbrahim (as), Hz. Muhammed (asm) gibi bazı peygamberlerini de muhafaza ederek korumuştur.

İşte aynı durum kitaplar için de geçerli olabilir. Diğer kitapların değiştirilmesine müsaade eden Allah, hususi olarak lütfuyle Kur’an-ı Kerim’in değiştirilmesini engellemiştir. Bu sebepten dolayı Kur’an’ın özel koruması altında olduğunu belirtmiştir. Hz İbrahim (as)’i ateşten yakmayıp koruyan Allah, Kur’an-ı Kerimi de değişiklikten muhafaza etmiştir.

Şimdi nefis ve şeytanımız, neden diğer peygamberlerini öldürülmekten korumadı da Hz. İbrahim (as)’i korudu, diyemeyeceği gibi, bu konuda da fikir beyan edemeyecektir inşallah.(*)

Asırlara göre şeriatlar değişir. Beşer ilk zamanlardan tufûliyet (tıfıllık) devrinde olduğundan iptidaî (başlangıç mâhiyetinde) derslere muhtaçtır. Zamanla hayat şartları, yaşam koşulları değiştikçe yasaklar azalır-çoğalır vs… Misal İslam’dan evvel içkinin helâl olması gibi. Kur’an’da da belirtildiği üzere din yavaş yavaş kemâle erdirildi ve din olarak Rabbimiz bizim için İslam’ı seçti. (Mâide, 5/3) Eğer bir anda İslam olduğu gibi ilk ve tek din olsaydı, tufûliyet devrinde olan beşer kaldıramayacaktı. Nitekim İslam’ın de kendi içinde bir süreç ile kemâle ermesi bunun içindir…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂

Konuyla Alakalı Aşağıdaki Yazılarımızı da Okuyabilirsin:

DİĞER İLAHİ KİTAPLARIN TAHRİFTEN KORUNMAMASININ SEBEBİ NEDİR?

BİR MÜSLÜMAN OLARAK TEVRAT, İNCİL VE ZEBUR’U OKUMAKTA BİR SAKINCA VAR MIDIR?

En Çok Sorulanlar:

KUR’AN-I KERİM ÜZERİNE YEMİN ETMEK GÜNAH MI? BU YEMİNDEN DÖNEN KİŞİ NE YAPMALI?

TELEPATİ YAPMAK GÜNAH MIDIR?

ONLİNE SINAVDA KOPYA ÇEKMEK GÜNAH MI?

HÜMKÜRMEK, ÖKSÜRMEK VE TÜKÜRÜK YUTMAK NAMAZI BOZAR MI?