Hanefilere göre, namaza durduktan sonra ağza alınıp yenen şey susam tanesi kadar da olsa namazı bozar. Fakat namaz öncesinde yediği bir şeyden dolayı dişleri arasında kalan kırıntı, en az nohut miktarı ise bunu yutmak namazı bozar. Bundan küçük ise namazı bozmaz. Bu zikrettiklerimizden de anlaşıldığı üzere asıl namazı bozan şey yutmaktır.

Malikîler bilerek ve yanılarak yeme ve içmeyi birbirinden ayırmışlar, namazda iken bilerek yiyip içen kimsenin namazı bozulacağını, yanılarak yiyip içen kimsenin ise namazının bozulmayacağını ancak bu durumda sehiv secdesi yapması gerektiğini ifade etmişlerdir. (el-Mevsuatü’l-Fıkhiyye, Mubtılâtü’s-Salât, 27/124)

Şafii Mezhebine Göre Yemeği Yutmak Namazı Bozar mı?

Şafiilere göre ise -mükreh de olsa nadiren karşılaşılan bir durum olduğundan dolayı- namaz esnasında bir şey yemek içmek namazı bozar. Ancak namazda olduğunu unutan, yeni Müslüman olduğu veya alimlerden uzak ve ıssız yerlerde yaşadığından dolayı namazda bir şey yeme içmenin haram olduğunu bilmeyen kimsenin namaz esnasında bir şey yemesi ve içmesi namazını bozmaz. Dişlerin arasında kalıp da dişlerden ayırıp atması mümkün olmayan kırıntılar -oruçta olduğu gibi- yutulursa namaz bozulmuş olmaz.

Hanbelîler ise namazda yeme içme ile alakalı olarak farz namaz ile nafile namazların arasını ayırmışlardır. Farz namaz, ister az olsun ister çok olsun, bilerek yeme ve içme ile bozulur. Çünkü bu, namaza aykırı bir durumdur. Nafile namazlarda ise, namazın rükunları arasındaki peşpeşeliği kesecek şekilde olmadıkça, bir şeyler yemek namazı bozmaz. Fakat Hanbelî alimlerinden Buhutî ise bu görüşün Hanbelîler içerisindeki bir görüş olduğunu, nafilelerin de farzlar gibi olduğunu dolayısıyla farz namazı bozan şeylerin nafileleri de bozacağını ifade etmiştir. Ancak, yanılarak veya bilmeden yeme ve içme durumunda ise, ister farz olsun isterse de nafile olsun, namazın bozulmayacağını ifade etmişlerdir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Namaz Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

NAMAZDA İKEN AKSIRAN BİR KİMSENİN KENDİ KENDİNE KASITSIZ OLARAK ELHAMDÜLİLLAH DEMESİ NAMAZI BOZAR MI?

ABDESTSİZ KILINAN NAMAZ SEVAP KAZANDIRIR MI?

BAŞI AÇIK OLAN NAMAZ KILAMAZ MI? NAMAZ KILABİLMEK İÇİN TESETTÜRLÜ MÜ OLMAK GEREKİR?

BANDANA İLE NAMAZ KILMAK CAİZ Mİ?

ŞAFİÎ MEZHEBİNDE KAZA NAMAZI OLANLAR HİÇ NAFİLE İBADET YAPAMAZ MI?