Değerli Kardeşim:

Namaz sırasında okunacak secde âyeti için tilâvet secdesi derhal vacib olur Çünkü bu namazdan bir parça olmuştur,namaz dışında kaza olunamaz.

Secde âyeti namazda kıyam halinde okunsa,eğer bundan sonra üç âyetten fazla okunmayacaksa namaz için yapılacak rukû veya secdelerle,bu tilâvet secdesi de yerine getirilmiş olur.Tilâvet secdesine niyet edilip edilmemesi, sonucu değiştirmez. Ancak üç âyetten fazla okunacak ise bu secde âyetinden dolayı hemen bağımsız olarak rukû veya secde edilmesi gerekir. Secde edilmesi daha faziletlidir.Bu durumda namazın rukû ve secdeleriyle bu tilâvet secdesi düşmez.

Secde âyetini namazın içinde okuyan kimse, dilerse okuyacağı âyetlerin miktarına bakmaksızın derhal “Allahu ekber” diyerek tilâvet secdesine varır.Tilâvet secdesi niyetiyle yalnız rükûya varması da yeterlidir.Bundan sonra yeniden ayağa kalkar,bir kaç âyet daha okur,ondan sonra namazın rükuuna ve secdelerine gider.Namazına devam eder. Eğer bir sureyi bitirmiş ise,başka bir sureden bir kaç âyet okur.Çünkü tilâvet secdesinden kalkar kalkmaz bu şekilde bir kaç âyet okumadan rukû ve secdeye varmak mekruhtur.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂