Değerli kardeşimiz,

Bu konuda birkaç ayet meâline göz atacak olursak;

“Yoksa sizden öncekilerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden Cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlar öyle darlıklara ve zorluklara uğradılar ve öylesine sarsıldılar ki, peygamber ve onunla beraber iman edenler, ‘Allah’ın yardımı ne zaman?’ diyecek hale geldiler. Haberiniz olsun, Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara, 2/214) mealindeki mezkûr ayette “musibetlerle imtihan” her şeyden önce “İmanla ilgili” bir imtihandır.

Kezâ, rivayete göre Mekke’de müşriklerin eziyetlerinden bunalan bazı sahabilerin şikayeti üzerine Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Sizden önceki ümmetler içerisinde öyleleri vardı ki toprak kazılır, sonra bir demir testere getirilir, başının üstüne konurdu da, onları dinlerinden caydırmazlardı. Demir taraklarla etleri taranır, kemiklerinden ayırt edilirdi de, onlar dininden  yine vazgeçmezdi Allah elbette bu davayı tamamlayacak ve bütün dinlerden üstün kılacaktır. Öyle ki, hayvanına binip San’a’dan Hadremut’a kadar tek başına giden bir kimse, Allah’tan başkasından korkmayacak, koyunları için de kurt saldırmasından başka bir şeyden endişe duymayacaktır. Fakat siz acele ediyorsunuz.” (Üsdü’l-Gâbe, 2/98)

Meâlindeki Hadis-i Şerifte de kasıt iman ile imtihandır.

Kişi başına gelen musibetlere yahut fırsatlara imanıyla doğru orantılı bir şekilde tepki verir. Ama şükür ama sabır bir şekilde imanının iktizâsı beklenir kuldan. Buda imanımızla imtihandır…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂