Sevbân (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Ciddi bir sebep olmadan, kocasından hul’ yoluyla boşanan kadın, cennetin kokusunu alamaz.” [Tirmizî,Talâk 11, (1186, 1187); Ebû Dâvud, Talâk 18, (2226); Nesâî, Talâk 34, (6, 168)].
Ebû Dâvud’un bir rivayetinde şöyle denmiştir: “Hangi kadın zevcesinden boşanma taleb ederse…”

Ebû Hüreyre’nin Nesâî’de gelen bir rivayetinde: “Kocasından hul’ suretiyle boşanan kadınlar (günahça) münâfıklar gibidir.” buyurulmuştur.

Hadisin Açıklamasını Yapar mısınız?

1. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): “Allah’ın en çok nefret ettiği helâl, boşanmadır.” buyurmuştur. Evet dinimiz, Hristiyanlığın aksine, boşanmayı helâl ve meşru kılmıştır. Ama tecviz etmemiştir.

Karı ve koca her iki taraf, birbirlerinde gördükleri hoşlarına gitmeyen hususlara sabrederek basit şeylerden boşanmaya tevessül etmemeleri gerekir. Bu meselede kadınlar daha hissî, daha aceleci, daha çabuk boşanma yolları arayabilecekleri için, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) onları zikrederek meselenin kerâhetine parmak basmaktadır.

Hul’, kadının teklifi üzerine vukua gelen boşanma olduğu için, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) burada kadını mevzubahis etmiştir. Sebepsiz kadın boşayan erkeklerin durumu farklı olmamalıdır.

2. Hadis, muhâlaa (kocasına bir bedel ödeme) suretiyle boşanan kadınları bu işten zecretmek maksadıyla mübâlağalı bir üslubla gelmiştir. Bu durumdaki kadınların cennete girmeyeceği hükmü çıkarılmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Boşanma Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

KUR’AN-I KERİM’DE BİLDİRİLEN BOŞANMA NEDENLERİ NELERDİR?

BİR KOCA, KADINA BOŞANMA HAKKINI VERMEMİŞSE KADIN KOCASINDAN NASIL BOŞANABİLECEKTİR?

GEÇİMSİZLİK, KADIN İÇİN BİR BOŞANMA SEBEBİ SAYILIR MI?

GEÇERLİ BİR SEBEP OLMADAN BOŞANMAK İLE İLGİLİ HÜKÜM NEDİR?

EŞİMDEN BOŞANMAK İSTİYORUM, BOŞAMA SÜRECİ NASIL OLMALI?