Namazda sure veya duaları okurken dil ile söylemek gerekir; kalbimizden geçirmek yeterli değildir. Yüksek sesle, yani kulağımızla işitecek şekilde okumak şart değildir. Yani okuduğumuz duaları hissedecek şekilde okumalıyız.
Fatiha ve diğer sureleri, namazda dili kıpırdatmaksızın ve ses çıkartmaksızın zihinden tekrarlama okuma (kıraat) sayılmaz, yani böyle yapmakla namazın rüknü olan kıraat yerine getirilmiş olmaz. Kişinin kendi duyabileceği bir sesle, fısıldar gibi, harfleri yerlerinden çıkartarak ve eğer yanında başkaları varsa onları namazda rahatsız etmeyecek bir şekilde okuması gerekir. Kıraatte dilin oynaması şarttır.

Yalnız başına namaz kılan kimse sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikare bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli okuması vaciptir. Tek başına kılan kimse veya imam kendi işiteceği kadar bir ses çıkararak Fatiha ve sûreyi okur. Gündüz kılınan nafile namazlarda da gizli okumak aynı şekilde vaciptir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Namaz Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

HEYKEL VE RESİM BULUNDURMAK CAİZ Mİ? HEYKEL VE RESİM BULUNAN EVDE NAMAZ CAİZ OLUR MU?

NAMAZIN MEKRUHLARI OLAN DAVRANIŞLAR NELERDİR?

NAMAZ SIRASINDA ÜSTÜMÜZÜ VE DAĞINIK YERLERİMİZİ DÜZELTMENİN, HANEFİ VE ŞAFİİ MEZHEPLERİNE GÖRE, HÜKMÜ NEDİR?

MESCİD-İ NEBEVİ’DE KILINAN NAMAZLAR, NEDEN DAHA FAZİLETLİ KILINMIŞTIR?

BEŞ VAKİT NAMAZI VEYA CUMA NAMAZINI TERK EDENİN KAZANCI HELAL OLUR MU?