Değerli Kardeşim,

Erkeğin ölen hanımının yüzüne bakması elle temas etmeden caizdir, ancak kocası ile bağı biter. Bu sebeple ölen kadına oğlu veya kardeşi gibi kimselerin hizmet etmesi uygun görülür.

Hanefi mezhebine göre erkek eşinin cenazesini yıkayamaz. Elbiseye dokunmak ayrıdır, elbisesiz olarak bedene dokunmak ayrıdır, yani bedenine değil, kefenine dokunduğundan herhangi bir günah söz konusu olmaz. Ancak böyle konularda ölenin çocukları, kardeşleri ve yeğenleri yardımcı olsalar daha iyi olur.

Cenazesini yıkama gibi bir durum olursa bu Hanefi mezhebinde caiz değildir.

Bir erkek ölen hanımının cenazesini yıkayamaz. Çünkü erkeğin iddet bekleme gibi bir durumu yoktur; hanımı ölür ölmez aralarındaki karı koca münasebeti bitmiş sayılır. Artık o kadın kendisi için bir yabancıdan farksızdır. Bu Hanefi mezhebine göredir. Diğer üç mezhebe göre ise karı, kocasının cenazesini yıkayabildiği gibi, koca da karısının cenazesini yıkayabilir.

Kadın vefat edince kocanın iddeti olmadığı için evliliğin sona erdiğini ve kadının, arada nikâh bağı kal­madığından kocasına yabancı olduğunu düşünerek, erke­ğin ölen karısını yıkamasının caiz olmayacağını söyle­mişlerdir. Yalnız yüzüne bakmasına ve el değdirmeden ölüsünü görmesine cevaz vermişlerdir.(lbn Âbidin)

Kaynak: Sorularla İslamiyet