Değerli Kardeşim,

Tesettür Kur’an-ı Kerim ile hanımlara farz kılınanarak Allah’a sığınmaları ve yabancılardan korunmalarını sağlamaktadır.Kur’an-ı Kerimde:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar.Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.”(Ahzab, 33/59).

Ayetiyle tesettürün genel hatları çizilmiştir. Umulur ki hanım kardeşlerimiz nefislerine kolay yada zor gelse dahi bu ayetlere uymak işin mücadele verirler. Çünkü tesettürün hanım kardeşlerimiz için ciddi bir imtihan olduğunu görüyor ve işitiyoruz.Peki genel manada ötrünmenin sınırları belli iken bizler topuz ile ilgili hükmü nereden kaynak ediniyoruz?

Ebu Hureyre’den nakledildiğine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:📌“Cehennem halkından iki sınıf/grup  insan var ki ben henüz onları görmüş değilim.  Bunlardan bir grubu ellerinde sığır(inek-öküz gibi) kuyruklarına benzer kamçılar/değnekler/coplar vardır ki onlarla insanları döverler. Diğer grup ise elbise giydikleri halde çıplaktılar. Erkeklere meylederler, onları da kendilerine meylettirirler. Başları eğilmiş deve hörgücüne benzer. Bunlar  ne cennete girer ne de onun kokusunu alırlar. Oysa cennetin kokusu şu kadar uzak mesafeden alınabilir.”(bk. Müslim, Libas, 125)

Görüldüğü gibi, Hadis-i Şeriflerde “deve hörgücü gibi saçları bağlamanın uygun olmadığı” ifade edilmiştir. Kadınların başlarının deve hörgüçlerine benzetilmesi çeşitli bağ ve sargılarla sararak onları büyüttükleri içindir. Saçların deve hörgücüne benzetilmesi saçların açık veya kapalı olarak toplanıp yüksekçe bağlanması şeklinde de anlaşılabilir. Açık olarak yapanlar daha büyük günah işlemekle beraber kapalı olanların da dikkat etmesi gerekir. Çünkü hadiste, “başlarındaki saçlarının deve hörgücü gibi olması” ifadesi çok açıktır.Peki topuzun tam ölçüsü nedir?Topuz, başın üstünde duran ve hanımın boyunu daha uzun gösterebilecek olan şeklin adıdır.Sonuç olarak tesettürün amacı en sade şekilde ve dikkat çekmeden giyinmek ise de topuz bu duruma aykırı düşmekte ve fazlasıyla dikkat çekmektedir. Saçlarımızı türbanın altında fazla kabarmayacak şekilde toplayabiliriz. Farkında mıyız şeytan tesettüre engel olmadığında onun özünden uzaklaşması için çabalar. Tesettür imtihanını yenen hanım kardeşlerimizin, topuz gibi bir imtihanı yeneceğinede eminiz.

Selametle…

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂