Değerli Kardeşim:

Hanımlar fıtrat olarak zinet eşyası takmayı severler. Bu hususta küpede bunlardan biridir.Fakat küpe diğerlerinin aksine vücutta işlem gerektirdiği için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Reddû’l-Muhtar ve el-Feteva’l-Hindiyye gibi Hanefi mezhebinin, İânetü’t-Tâlibîn gibi Şafiî mezhebinin fıkıh kitaplarında kaydedildiğine göre, kız çocuğunun veya kadının küpe takmak maksadıyla kulağının delinmesinde bir mahzur yoktur.1

Çünkü bu çeşit bir işlem Peygamber Efendimiz (asm)’in zamanında da yapılıyordu, ancak bu yasaklanmıyordu.2

Fakat Şafiî ulemasından bazıları, sebepsiz yere eziyet olacağı için, kız çocuklarının kulaklarının delinmesini caiz görmezler. Bugün artık bu mahzurlar da söz konusu değildir. Çünkü hiç acı ve eziyet vermeden ağrısız bir metodla kulak delinebilmektedir.

Bu meselede dikkat edilmesi gereken mühim bir husus vardır:

Şayet kız çocuğu büluğ çağına gelmişse kulağını ya bir kadın veya kardeşi, amcası gibi kendisine nikâhı düşmeyen bir yakının delmesi gerekir. Kıza yabancı olan bir erkeğin bu işlemi yapması caiz olmaz. Çünkü ergenlik yaşına gelmiş bir kız çocuğunun bedenine bir yabancı erkek el süremez, el ve yüzünün dışında bedenine bakamaz. Ancak dinî bakımdan zarurî bir durum varsa başka meseledir. Bu meselede, yani kulağı deldirmekte bir zaruretten bahsetmek mümkün değildir.Muhtemel olan bu halin dışında, kulak deldirmekte bir mahzur bulunmamaktadır. Birden fazla delik deldirmek de caizdir.

Selametle…

Kaynak :

1. Reddû’l-Muhtar, V/270; el-Feteva’l-Hindiyye, V/358.

2. İânetüt-Tâlibin, IV/175.(bk. Mehmed PAKSU, Kadın, Evlilik ve Aile)

Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin 🙂