Öncelikle televizyon, telefonla oyalanmaktan dolayı sorununu söyleyip bunu dert edinmekle güzel bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Aslında bu sorunun temel kaynağı namazı neden kılmamız gerektiğini, hikmet ve hakikatini tam manasıyla anlamadığımızdan ileri geliyor. Peki neden namaz kılıyoruz?

Rabbimiz Bakara suresinde şöyle buyuruyor, “Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki takva mertebesine nâil olasınız.” (Bakara, 2/21)

İbadetle ortaya çıkan bir netice var: “İnsanın takva mertebesine erişmesi.” İnsan o ibadetle “takva mertebesine”, yani Allah’tan korkma, yasaklarından sakınma, haram kıldıklarından kaçınma makamına eriyor. Demek oluyor ki, ibadetin faydası insana ait, yani bilmemiz gerekir ki ibadete muhtaç olan biziz. Nasıl ki midemiz yemeye muhtaç, ruhumuz da Rabbimizin emrettiği namaz gibi ibadetlere muhtaçtır. Bu fani dünyadaki malayani şeylerle uğraşarak ebedi ömrümüzü kaybetmek kar-ı akıl mıdır kardeşim?

Bir diğer yönüyle ise bakacak olursak; Allah’ımız bizi yoktan var etti. Taş olabilirdik, ağaç veya hayvan olabilirdik. Hattâ bir canavar da olabilirdik. Fakat insan olarak yaratıldık. Bunun yanında Hristiyan, Yahudi veya Budist de olabilirdik. Ama Müslüman olduk.

Bu nimetler ilk anda aklımıza gelmeyebiliyor. Daha bunlar gibi düşünemediğimiz o kadar nimetler var ki, saymakla bitmez. Bize bir kalem hediye edene teşekkür ediyoruz, bir kitap verene minnet duyuyoruz. Çünkü bunu insanlığın ve nezaketin gereği olarak yapıyoruz. Ya bize bu kadar nimetleri verene teşekkür etmek, minnet duymak gerekmez mi? İşte namaz en büyük şükür, en açık teşekkürdür. 

Tüm bunları ele aldığımızda kardeşim, bizlerin bu fani dünyada kırılacak şişe olan işlerle uğraşarak asıl elması elimizden kaçırmamamız gerekmektedir. Bunun için sana önerebileceğim şey şudur ki, Rabbimizin bizi çağırdığını duyduğun an ne yapıyorsan bırak ve kalkıp abdest al. Hem Rabbin seni çağırırken senin ekranla meşgul olman, çağrısına kulak asmaman hal diliyle ”Sen kim oluyorsun bu dizi/oyun vs senin karşında olmaktan çok daha ehemmiyetli, eğlenceli. (haşa)” demiş olmuyor muyuz? Silkinme vakti kardeşim!

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

KADINLARIN ERKEKLERİN BULUNDUĞU YERDE SPOR YAPMASI CAİZ Mİ?

KADIN ERKEK EL ELE TUTUŞUP FOLKLÖR OYUNLARI OYNAMASI CAİZ MİDİR?

FUTBOL OYNAMAK, TAKIM TUTMAK CAİZ MİDİR?

BİR KADININ MARATON KOŞMASI CAİZ MİDİR?

ERKEKLER CUMA NAMAZINDAN ÇIKMADAN KADINLAR ÖĞLE NAMAZINI KILAMAZ MI?