Erkek ve kadınların birbirine karışması, beraber oturup haşır neşir olması. İslâm dini yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir. İslâm dini ise prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.

Hz. Peygamber (asm) bir gün camiden çıkarken, erkek ve kadınların birbirine karıştığını görünce, kadınlara seslenerek: “Çekilin! Yolun ortasında gitmeye hakkınız yoktur, yolun kenarlarında yürüyün, dedi. Bunun üzerine kadınlar duvara bitişik yürümeye başladılar, öyle ki elbiseleri duvara takılıyordu.”(Ebû Davud, Edeb, 179).

Erkek ve kadınların ibadet yerlerinde dahi birbirine karışmasına müsaade etmeyen bir dinin, onları başka yerlerde, başka meclis ve sohbet mahallerinde gelişigüzel beraber olmalarına, birbiriyle içli dışlı olup ülfet peyda etmelerine müsaade etmesi düşünülemez (bk. Mevdudî, Tefsiru Sure-i’n-Nûr, s. 141-176).

Ancak şu var ki fitneden emin olunduğu yerde ve ihtiyaç durumunda İslâm; tesettüre ve kurallara riayet etmek kaydiyle kadının yabancı erkeklere yardım etmesinde bir sakınca görülmeyebilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Kadın ve Erkek Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

DÜĞÜNLERDE KADIN ERKEK DURMAK CAİZ Mİ?

OTOBÜS ÇOK SIKIŞIK, KADIN ERKEK YAN YANA BAZEN İMTİHAN OLUYORUM, NE YAPMALIYIM?

KADIN ERKEK EL ELE TUTUŞUP FOLKLÖR OYUNLARI OYNAMASI CAİZ MİDİR?

İLİM ÖĞRENMEK KADIN ERKEK HERKESE FARZ MIDIR?

HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE BİR KADIN NAMAZ KILARKEN YABANCI BİR ERKEK ONU GÖRÜRSE NAMAZI BOZULUR MU?