Hadiste, üç günden fazla küs durmanın haram olduğu hususu hepimizin yakından bildiği bir konudur (bk.Buhârî, Edeb 57, 58; Müslim, Birr 23, 24).

“Ardından Konuşmayacağına Dair Yemin Etmek” Caiz midir?

Ayrıca, haram olan bir konuda yemin eden kimsenin yeminin kefaretini ödeyip yeminini bozması gerektiği hususu da bilinen bir gerçektir. “Bir şeye yemin edip de, başkasını daha hayırlı gören kişi yemininden dolayı keffaret ödesin, sonra da o hayırlı olan şeyi yapsın.” (Nesâî, Eyman, 41; Ebû Dâvud, Eyman, 12) hadisinde bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Ancak, “Rabbe isyanda, sılayı rahmi kesmekte ve malik olmadığın şeyde sana yemin de, nezir de yoktur.” (Ebû Davud Eyman, 12; Nesâi, Eyman, 17; İbn Mâce, Keffaret, 8; Ahmed b. Hanbel, II, 185, 202) hadis-i şerife göre soruda geçen konu için kefaret gerekmiyor.

Nitekim İmam Şabî de buna dayanarak haram bir fiili işlemek üzere yemin eden kişi yeminini bozar, yani o haramı işlemez. Ayrıca kefaret ödemesine de gerek yoktur. Çünkü Hz. Peygamber (asm), kişinin haramı işlememesinin yeminine kefaret olduğunu söylemiştir (Ebû Davud, Eyman, 12).

Bu sebeple, “konuşmama, küs durma” anlaşması haram bir fiilin işlemesi demektir. Dolayısıyla hemen konuşup bu sözleşmeyi çöpe atmak gerekir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ŞERİATLA UYUMLU KRİPTO PARA OLAN CAİZCOİN İLE İŞLEMLER YAPMAK CAİZ MİDİR?

HAYIZLI KADIN İLE CİNSEL İLİŞKİNİN SINIRLARI NELERDİR?

ŞEYTANIN HİLESİ OLAN VESVESEDEN NASIL KURTULURUZ?

SINIFIMDA YILBAŞI ÇEKİLİŞİ ADIYLA KURA ÇEKİP HERKESİN KENDİSİNE DENK GELEN KİŞİYE HEDİYE ALDIĞI BİR UYGULAMA VAR. BU UYGULAMANIN HÜKMÜ NEDİR?

YAZIN DENİZ KENARINDA TATİL YAPMAK GÜNAH MI?