Hırsızlık yapan sonrada pişman olan için kul hakkıyla ilgili tövbenin en önemli iki şartı var:
– Malı sahibine geri vermek veya ondan helallik almak.
– Biri de yaptıklarına ciddi pişmanlık duymak.

Bu kardeşimiz bu iki şartı da yerine getirmiştir. İmam Gazali’nin ifade ettiği gibi, şartlarına haiz sağlam bir tövbe yapılırsa mutlaka kabul olur. Makbul bir tövbenin karşılığı günahların affedilmesidir.
Bu açıklamalardan da anlaşıldığı gibi, bu kardeşimizin -hasta olacak kadar- aşırı bir tedirginlik göstermesi, âdeta ilahi rahmetten ümidini kesmesi doğru değildir.

Evet, insan hangi konuda olursa olsun, işlediği her günahın, Allah’a karşı bir isyan manasına geldiğini düşünmeli, pişmanlık duymalı ve gerekli tövbeyi yapmakla birlikte, bundan böyle samimi bir ahiret yolcusu gibi davranmalı, Allah’ın rızasını kazanmak için her güzel yoldan istifade etmelidir. Her insan, eski kötü halini yeni güzel bir hale dönüştürürken, şu ayetin himayesine sığınmayı asla unutmamalıdır: “De ki: Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, Gafur ve Rahîmdir/çok affedicidir, pek merhametlidir.” (Zümer, 39/53).

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BİR KİMSENİN PİYANGO, KUMAR GİBİ HARAM KAZANCINDAN HANIMI VE ÇOCUKLARI YİYEBİLİR Mİ?

YARIŞ VE TURNUVALARDA KATILIM ÜCRETİ VERMEK, ÖDÜL ALMAK HARAM MI?

BAZI ŞİRKETLERİN DÜZENEDİĞİ ÇEKİLİŞLERE, KAMPANYALARA KATILMAK VE BUNLARIN VERDİKLERİ HEDİYEYİ/ÖDÜLLERİ KULLANMAK CAİZ MİDİR?

SINIFIMDA YILBAŞI ÇEKİLİŞİ ADIYLA KURA ÇEKİP HERKESİN KENDİSİNE DENK GELEN KİŞİYE HEDİYE ALDIĞI BİR UYGULAMA VAR. BU UYGULAMANIN HÜKMÜ NEDİR?

İNTERNET VE BİLGİSAYAR OYUNLARINDA, İSLAM DİNİNE ZIT DÜŞEN DURUMLAR VARSA OYNAMAK CAİZ OLUR MU?