Bu tür mesajları, mailleri göndermemekle kimse vebal altına girmez. Aksine, göndererek bunlara alet olmak, bizi vebal altında bırakabilir. Bunlar birer tuzaktır, oyundur, hiledir, aldatmadır; Müslümanları meşgul etmektir, hayalperest yapmaktır, hatta inançlarına ve ahlaklarına zarar vermektir.

Zaten bir kısmının İslam inanç ve anlayıştan ne kadar uzak olduğu, içindeki bilgilerden hemen anlaşılır. Örneğin, “mucizeyle karşılaşacaksınız” diye gönderilen mailler, ne kadar hatalıdır. Zira mucizeler, sadece peygamberlerde görülür. Diğer taraftan, herkese gönderin şu kadar kişiye gönderin demek, bir takım siyasi, maddi, dünyevi, ekonomik menfaatler de olabiliyor. Bu vesileyle nice kötü emellere alet olunmaktadır.

İşin en tehlikeli olan yönüne gelince: Bu tür mesajların çoğunun, bilinçli İslam düşmanları tarafından uydurulduğunu ve esas hedeflerinin Müslümanların inançlarına ve anlayışlarına zarar vermek olduğunu asla unutmayalım.

Örneğin, bu mesajlarda ayetler, hadisler ve Müslüman din alimlerinin sözlerini yazıp sonuna da “Bunu şu kadar kişiye gönderirsen mucize olacak, şunu elde edeceksin, şu işin yoluna girecek, istediğin olacak…”gibi onlarca şeyi uydurup eklerler.

Müslüman kardeşimiz, denileni yapınca orada anlatılanlar olmayacak. Böylece Müslümanın kafasında şüpheler, tereddütler, vesveseler meydana gelecek. Allah korusun, böylece, Kur’an, hadis ve alimlerin sözleri güya doğru çıkmamış gibi bir algıya neden olabilecektir..

Özetle, bu tür mesajları, mailleri hiç kimseye göndermemeli, derhal silmeli, sosyal medyada asla paylaşmamalı, bize gönderen kardeşlerimizi de nazikane, münasip bir üslupla uyarmalıyız.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

İNSANLARI DUYGULARI BAKIMINDAN ETKİLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

ALLAH İNSANLARA HASTALIKACI VERİNCE KENDİSİ DE HİSSEDİYOR MU?

BAZI İNSANLARIN GÜZEL, BAZI İNSANLARIN ÇİRKİN YARATILMASI HAKSIZLIK DEĞİL MİDİR?

İNTERNET ORTAMINDA BİRİNCİ BAKIŞ HELAL İKİNCİSİ HARAM MI? KARŞIMIZA UYGUNSUZ REKLAMLAR ÇOK ÇIKABİLİYOR.

İNSANLARDAN UZAKLAŞMAK VE AİLE İLE İLİŞKİLERİ KESMENİN HÜKMÜ NEDİR?