Allah’ı kim yarattı sorusu, aslında sonsuz döngüye giren, “peki onu kim yarattı, peki onu, peki onu…” diye devam eden bir çıkmazdır. Bu çıkmaza giren soru döngüsünü mantık ile çürütebiliriz. Şöyle ki:

Diyelim ki ben bir telefon tasarlayacağım. Bu tasarım için izin almak zorunda olduğum, benden daha yetkili birisi olursa onun onayını beklemek zorunda kalırım. Benden yetkili kişi de daha yetkili birisinden izin almak zorunda olursa o halde 2. Yetkili kişinin onayı beklenecektir ve benim telefonu tasarlamam gecikecektir. 2. Yetkili kişi de daha üstündeki kişiden izin isteyecek olursa ve keza bu silsile halinde devam eden (3.yetkili,4.5.6….) sonsuz bir çıkmaza girdiğini varsaysak, ben hiç bir zaman o telefonu tasarlayamam ve ortaya ürünü çıkaramam, değil mi? Zira, sonsuz bir “ÜSTLÜK YETKİ VE İZİN ÇIKMAZI” benim tasarım iznimi hiç bir zaman vermeyecektir. Ancak eğer ki ben bu telefonu tasarladıysam ve ürün olarak ortaya koyduysam ve insanlara sunduysam, o zaman hiç bir zaman bu İzin Çıkmazına bulaşmadan bizzat kendim bunu tasarlamış olmam mantıken gereklidir. Yetkili bizzat kendim olmam gerekir ve kimseden izin almamış olmam gerekir. Zira ürün artık ortadadır.

Aynen öylede, kainatı yaratan Zat, eğer ki tasarlamadan önce bu üst yetkili izin çıkmazına girseydi, yani yaratıcıyı yaratan zattan izin isteyecek olsaydı ve keza sonsuz döngüye giren bu mantık ile yaratıcının yaratıcısının yaratması da bu kainatı yaratma onayını vermek için onun yaratıcısına sorsa ve o da onun yaratıcısına…. Bu izin döngüsü ile mantıksız bir çıkmaz sonucu elbette bu kainatı yaratma tasarlama işlemi hiç bir zaman gerçekleşemeyecekti. Madem kainat ortadadır,
yaratılmıştır ve tasarlanmıştır, elbette bunu tasarlayan Zat hiçbir kimseden izin almamalı, sonsuz onay zincirini beklememeli, bizzat kendisi eylemi gerçekleştirmelidir. Yoksa mantıken hiç bir zaman kainat ortaya çıkamayacaktır. Demek ki sadece 1 Tasarlayıcı, Yaratıcı olmak ZORUNDADIR.

Ayrıca kardeşim, bu konudaki videomuzu da izlersen mesele daha net anlaşılacaktır.