Bu gibi insanlar, yanlış fiilde bulunmadıkları müddetçe, bu hissi taşımaları kendilerine bir mesuliyet getirmez. İslam dini, olabilecekler ile değil, olanlar ile hüküm verir. Yani, bir insanın kendi içinde bir his taşıması onu mesul etmez; bu hissi fiil ortamına taşıdığı zaman mesul olur.

Hissi olarak bazı kadınların erkek ve bazı erkeklerin kadın hissine yakın his taşıdıkları bir gerçektir. İşte bu hislerini fiil ortamına taşımadıkça, dine zıt hareketlerde bulunmadıkça ve bunun tedavisine çalıştıkça mesul olmayacaklardır.

Bu dünya imtihan meydanıdır. Herkesin bir imtihanı vardır. Allah hiç kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. Kimi insanlar cinsellikle, kimileri kumar içki gibi hususlarda imtihanı şiddetli olabilir. Bu durumda hiç mücadele etmeden teslim olmak doğru değildir.

Zaaf sahibi olmak teslim olmayı gerektirmez. İnsan cinsellikle ilgili kapıldığı duygulardan dolayı mesul olmaz. Ancak bunları fiiliyata dönüştürürse mesul olur. Kişi, bu durumdan kurtulma çarelerine, tedavi yöntemlerine başvurmalı ve “İslami hassasiyeti olan” bir psikologdan yardım almalıdır. Kısa dünya hayatında günaha karşı sabırla mükellef olan insan, zaaflarına sabretmeli ve sonsuz bir hayatta sıkıntısız bir hayatı kazanmak için çalışmalıdır.

Kaynak : Sorularla İslamiyet

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak, bu durumdaki birinin nasıl hareket etmesi gerektiğini açıkladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz. Yararı olacaktır inşaallah.