Şimdi bir öğretmen düşün ,- tecrübesine dayanarak – Ali ve Burak adlı iki öğrencisinin yeni kayıtları yapılırken “Ben Burak’ın sınıfta kalacağını Ali’nin de sınıfı birincilikle bitireceğini biliyorum.” (çocukların birisi aşırı tembel diğeri aşırı çalışkan) demiş olsa ve çocuklara “madem işin sonu belli , okula devam etmeye gerek yok” gibi bir teklifi sunsa öğrenciler kabul eder mi ? Böyle bir teklifin öğrenciler tarafından hoş karşılanmayacağı açıktır. Yapılacak şey, adaletin gereği için her iki öğrenciye de fırsat eşitliği tanımak, onlara okula devam imkânını sağlamaktır.

Eğer sene sonunda sınıfta kalan öğrenci itiraz edip “Öğretmenim! Sen durumumu bildiğin için ben sınıfta kaldım.” diye bir hezeyanda bulunsa, elbette hocasının cevabı kolaydır: “Ben bildiğim için siz sınıfta kalmadınız. Siz sınıfta kalıyor olacağınızdan ben bildim. Farz edelim, ben bilmeseydim sen yine sınıfta kalacaktın. Çünkü bilgimle seni sınıfta kalmaya zorlamadım , bilakis herkese tanıdığım imkanları sana da tanıdım. Cehaletin ve tembelliğin faturasını hocaya çıkarmak büyük küstahlıktır” diyecektir.

Aynen öyle de ; adaletin gereği olarak Allah gaybı, geleceği bilmesine rağmen bizleri imtihana tutmaktadır. Yoksa hakiki adaleti sağlamış olabilir mi ? Elbette olamaz… Ve kardeşim, Allah bildiğinden sen yapmıyorsun., sen yaptığından Allah biliyor.

Ayrıca insanın yaratılmaması, dünyaya gönderilmemesi düşünülemez.

Hayat ve İrade öyle mükemmel şeyler ki kodlanamazlar, kopyalanamazlar, aktarılamazlar, matematiksel terimlerle açıklanamazlar bunun birçok mükemmel varlığı yaratabildiği halde Allah’ın yaratmaması haşa hikmetsiz bir iş olurdu. Günümüzdeki Sanat galerilerinin açılması, bilimsel keşiflerin yapılması, futbolcuların ortaya çıkması, fotoğrafçıların ortaya çıkması vb. bu kaideden ileri geliyor bir insan çıksa ‘’Tüm sanat galerileri kapatılsın, bilim kitapları ortadan kalksın araştırmalar bitsin!’’ diyecek olsa ne kadar sert ağır bir tepkiler alır değil mi? o halde Allah bu kadar mükemmel yaratırken yaratmasaydı dersek bu durumda sanat galerilerinin açılmasını hiç istemeyen insan konumuna düşmüş oluruz benzetmedeki gibi.

Ayrıca konunun daha iyi anlaşılması için kader ile alakalı bu videolarımızı izleyebilirsin.

Kader İle İlgili İlginç Bir Soru – YouTube 👆