Allah’ın bu kainat sarayını yaratması kendi zatındaki özellikten kaynaklanmaktadır. Mesela, Allah’ın Hakîm ismi vardır, her şeyde fayda gözeten, her şeyi uygun ve hikmetli yapan manalarına gelir. Kainatın ve insanların yaratılmasının bir sebebi de bu ismin neticesidir. Evet Hakîm isminin gereğince, en faydalı, en uygun ve hikmetli iş gözetilmiştir. Eğer ki kainat yaratılmasaydı hikmetsiz bir iş olurdu ve bu da Allah’ın Hakîm ismine uygun düşmezdi.

Şöyle bir örnek düşünebiliriz:

Dünyanın en iyi doktorunu düşünelim. Her alanda kendini mükemmel derecede geliştirmiş, hatta tüm hastalıkları iyileştirebilen kabiliyette olsun ve böylece bütün insanların da ona ihtiyaç duyduğu bir doktor olsun. Eğer ki bu doktor mesleğini yapmak yerine, yani insanlara sağlık açısından koşturmak ve özelliklerini bu ihtiyaç duyan insanlarda kullanmak yerine, “doktorluğu canım istediği için bırakıyorum” dese mesleğini yapmasa, bu oldukça hikmetsiz bir hareket olacaktır.

Aynen öyle de, Allah da akla gelen tüm hazinelerin sahibi olup, sonsuz güç sahibi iken, bu hazineleri ve sonsuz kudretini, fıtri ihtiyaç içinde bulunan mahluklara göstermeyip, kainatı ve insanları hiç yaratmasaydı, bu hikmetsiz bir iş olurdu. Evet, varlık her zaman yokluktan iyidir. Allah, yaşamaya, var olmaya,sevgiye ve nimetlere ihtiyaç duyan insanı yaratarak Hakîm isminin gereğince hareket etmiştir. Dolayısıyla hiç bir şeye bağımlı olmayan Allah için de ihtiyaç söz konusu olamaz. Evreni yaratmak için hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yokluktan yaratan Allah’ın, insanları çamurdan yaratması neden garip olsun?

Ayrıca bu konuda bu videomuzu izleyebilirsiniz: