Peygamber Efendimiz’den (asv) rivayet edilen ve belli sayılarda okunması isetenen dualar, zikirler, tesbihler vardır. Bunların, bu sayılara uygun olarak okunması sünnettir.

Maddi kilitlerin kendilerine münasip anahtarları olduğu gibi manevi kilit hükmünde bazı sırların da kendilerine münasip ölçülerde anahtarları vardır.

İşte bazı ilahi sırların açılabilmesi için belirli sayıda tesbihin veya salavatın çekilmesi uygun olur. Bu sayı kasten çekilmez ise o ilahi sırra erişilmesi mümkün olmayabilir. Fakat sehven, yani unutarak yanlış çekilmiş ise Cenab-ı Hakk’ın rahmetinden kabul etmesini bekleriz.

4444 Tefrîciyye veya 41 Yâsîn gibi belli sayılarda okunan dualar, zikirler, salavât, âyetler ve sureler hakkında ise, -namazlardan sonra 33 adet olarak söylenen Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahüekber gibi bazı rivayetler müstesna tutulursa- emreden, tavsiye eden bir nas yoktur. Müslüman istediği kadar Tefrîciyye diye anılan salavât veya Yâsîn Suresi veya dua okuyabilir. “Bunu şu kadar okumak sünnettir, farzdır, dinin emridir…” derse veya böyle inanırsa bid’at gerçekleşir. Böyle bir inanç olmaksızın, şahsî veya başkasının tecrübesine dayanarak “Bu kadar okumanın şuna faydası oluyor, oldu” der, okur ve tavsiye ederse bu bid’at olmaz ve sakıncası da bulunmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

ALLAH’IN BİZE BİLDİRMEDİĞİ SIFATLARI VAR MIDIR?

“ŞU DUAYI ŞU SAYILARDA OKUMAK…” GİBİ SAYI VERİLEN HADİSLER VAR MIDIR? İHLÂS SÛRESİNİ OKURSANIZ DUALARINIZ KABUL OLUR VEYA YEDİ KERE ŞU DUAYI OKUYUN İŞİNİZ OLUR GİBİ HADİSLER VAR MIDIR?

VARAKA BİN NEVFEL PEYGAMBERİMİZİN PEYGAMBERLİĞİNİ TASDİK ETTİĞİ HALDE, NEDEN İLK İMAN EDENLER ARASINDA SAYILMAMAKTADIR?

İSLAM’DA NÜMEROLOJİ, YANİ SAYILAR BİLİMİ VAR MIDIR?

FARZ NAMAZLARIN REKAT SAYILARININ DELİLİ NEDİR?