Çekilişe katılanların tamamı ortaya bir para koyar ve kura ile bunu şanslı olana verirlerse bu piyango demektir ve caiz değildir.

Grup içinde hediyeleşmek maksadıyla kur’a çekilir ve kur’a kime çıkarsa hediye verecek şahıs hediyesini ona verirse bu caiz olur.

Bununla birlikte kardeşim, Yılbaşı gibi başka inançların şiarı (sembolleri) olan günlere, o güne hürmet gösterme ve kutlama maksadıyla katılmak, aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek, yine aynı maksatla hindi vb. almak, yemek, ziyafet çekmek, aynı maksatla bu tür kutlamalara katılmak asla doğru değildir ve bir Müslümana yakışmaz.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BEN GÜZEL SANATLAR’DA OKUYORUM VE RESİM BÖLÜMÜNDEYİM AMA RESMİN DİNİMİZCE HARAM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. BEN RESMİ TAPMAK İÇİN YAPMIYORUM. BU ŞEKİLDE GÜNAH OLUR MU?

İSLAM’IN KADINA DEĞER VERMEDİĞİ DOĞRU MU? DİNİMİZ NEDEN KADINLARA DEĞER VERMİYOR?

EŞYALARA VE ÇİÇEKLERE YÜKLENEN ANLAMLARA İNANMAK BATIL BİR İNANIŞ MI?

İSRA SURESİ 73. VE 75. AYETLER ARASINDA, ALLAH NEDEN PEYGAMBER EFENDİMİZİ ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE UYARMIŞTIR? PEYGAMBER EFENDİMİZ KÜFRE Mİ MEYLETMİŞTİR?

HIRSIZ OLANIN ELİNİN KESİLMESİ ÇALIŞAMAYACAĞI İÇİN ONU YENİDEN HIRSIZLIK YAPMAYA MECBUR ETMEYECEK MİDİR? BU NASIL CAYDIRICILIK OLUR?