Evde ailece cemaatle namaz kılınabilir. Aile fertleri şu düzene göre dururlar:

Baba imam olur, erkek çocuklar onun arkasına, anne bir saf gerisine, kız çocukları da onun bir saf gerisine dururlar. Fakat müsait yer yoksa, bunlar birer ayak boyu geri dururlar. Hep beraber cemaatle namazlarını eda ederler.

Aile fertleri olarak evde sadece karı-koca varsa, bu durumda erkek imam olur, kadın da cemaat olur. Kadın imamdan bir saf boyu geride durur. Fakat müsait yer yoksa kadın imamın topuk hizasını geçmeyecek şekilde yanında durur. Tam hizasında durursa namaz bozulur.

Kadın eşiyle cemaatle namaz kıldığı zaman kamet getirip tesbihat da yapar.

Bir kadın ezan ve kamet okumakla mükellef değildir, ancak isterse kendi başına okursa sevabını alır. Ancak kendine nikah düşen erkeklerin yanında sesli ezan veya kamet okuyamaz.

Namazı bu şekilde cemaatle kılma sünnettir. Kılanlar cemaat sevabını alırlar. Bu namazın, cemaatle kılınan diğer namazlardan farkı sadece yukarıda sözünü ettiğimiz hususlardır.

Bu arada şu durumu da hatırlatalım:

Karı-koca aynı namazın farzını cemaatle değil de, ayrı olarak olsalar, bir hizada durmalarında mahzur yoktur.

Evde kılınan cemaatle namaza, erkeğin kendisine nikâhı düşen veya düşmeyen kadın akrabaları da katılabilirler. Erkek yakınları varsa, yukarıda tarif ettiğimiz saf tertibine göre cemaat olurlar.

Namazın evde cemaatle kılınması, evde mânevî bir havanın teşekkülüne sebep olması açısından önemlidir. Böylece namaz kılma çağına gelmemiş olan çocuklar bile, cemaate iştirak etme sevinciyle ruhlarında namazın zevkini yaşarlar. Bu vesileyle, aile namazı vaktinde kılmış olur.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Beş Vakit Namaz Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular:

HZ. ÖMER’İN “AHİR ZAMANDA BEŞ VAKİT NAMAZ KILAN GENÇLER EVLİYADIR.” DEDİĞİ DOĞRU MU?

BEŞ VAKİT NAMAZIN İNSANLARIN EMRİ YA DA OYUNU OLMADIĞI NE MALUM?

BEŞ VAKİT NAMAZ NE ZAMAN FARZ KILINMIŞTIR?

VAKİT NAMAZLARININ SADECE FARZINI KILIP SÜNNETLERİ TERKETMEK CAİZ Mİ?

NAMAZ 50 VAKİTTEN 5 VAKTE Mİ İNDİRİLMİŞTİR?