Değerli Kardeşim;

Erkek, eşinin baş açık gezmesine rıza gösteriyorsa, kendisi de mesul olur. Ancak kendisi razı olmadığı halde eşi baş açık geziyorsa mesuliyet kadına ait olur. Erkek bundan dolayı mesul olmaz.

Kadın eğer dinin emirlerini yerine getirmiyorsa, kocası ona nasihatta bulunur. Ona örtünmenin hükmünü ve ehemmiyetini anlatan eserler okutmaya ve iyi hatipleri dinletmeye çalışır.

Eşim Uyarılarımı Dikkate Almazsa Ne Yapabilirim?

Bunu yaptığı halde eşi bir türlü yola gelmezse, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalması gerekir. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur; artık vebal kadına aittir. Koca bu gibi yaptırımları uygulamayıp yalnızca nasihat etse, yine kadının günahından dolayı mesul olmaz. İlla ki yaptırım uygulamak mecburiyeti yoktur. Önemli olan gerekli nasihatı ve uyarıları yapmakla birlikte, eşinin günahına kalben taraftar olmamak rıza göstermemektir.

Eşimi Bu Durumda Boşayabilir Miyim?

Böyle bir kadını boşamak icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya baş vurmak çok acıdır. İslâm dininde iyi olmazsa da Hristiyan ve Yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre, fasike bir Müslüman hanım ile evlenmek elbette caiz olacaktır. Fasıke bir kadın Yahudi ve Hristiyan bir kadından çok üstündür.

Eşinin Başı Açık Olan Biri Hacca Gidebilir mi?

Bir kişinin eşinin başı açık olmasından dolayı haccı kabul olmaz veya hacca gidemez gibi bir düşünce ve söz doğru değildir. Gerek kadın olsun, gerek eşi olsu hacca gidebilirler ve haccı yapmalarından dolayı hasıl olan sevabı da alırlar.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin🙂

Kadınlarla İlgili Bazı Merak Edilen Şeyler:

KUR’AN’DA BAŞÖRTÜSÜ AYETİ YOK MU? NUR SURESİ 31. AYET’İ AÇIKLAR MISINIZ?

ABDESTSİZ VE BAŞÖRTÜSÜZ KUR’AN MEALİ OKUNABİLİR Mİ?

TESETTÜRÜN HİKMETLERİ NELERDİR, TESETTÜR NEDEN GEREKLİDİR?

DİNİMİZDE BİR BAYANIN MAKYAJ YAPMASI, BOYA SÜRÜNMESİ CAİZ MİDİR?

TESETTÜR ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLAMIYOR MU?