1 Nisan Şakası Yapmak Caiz midir?

78
0
Paylaş
1 Nisan.

1 Nisan şakası ile ilgili Müslümanlar için bir katliam günü olduğuna dair herhangi bir sağlam bilgiye rastlayamadık.Genellikle değişik ülkelerde belli bir efsaneye dayalı olarak söz konusu edilen bazı menkıbeler vardır.

1 Nisan şakası hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır:

1 Nisan Şakası İle Alakalı Bazı Şeyler:

Fransa (Poisson d’avril – Nisan Balığı): 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek hâline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilirİngiltere – April Fools’ Day – Nisan Kaçıklar Günüİskoçya – Gowk veya Cuckoo Günü”Nisan 1″ veya “Nisan Balığı”, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır.

“Nisan 1” ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan “Fous Bayramı”dır. Antik Roma’da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adıyla kutlanmaktadır.

1 Nisan Şakası Hristiyan Adeti mi?

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılıyor ki, 1 Nisan günü, bir Hristiyan din adeti değildir.Bu sebeple, bu günde -makul, aşırı olmayan, haram unsurları barındırmayan- bazı şakaların yapılmasının -prensip olarak- haram olduğunu söyleyemeyiz.Yalanla eş anlamlı şakalar ise, bizzat yalan olduğu için haramdır. Ancak şaka; yalan, alay, hakaret gibi aşağılayıcı manada olmamak ve aşırı gitmemek kaydıyla yapılırsa, buna müsaade edilmiştir.

Hz. Peygamber (asm) ve ashabının yaptığı bu tür şakalar, kırıcı ve yalan cinsinden olmayan şakalardır. Böylesi şakalar ise insanlar arasında muhabbeti arttırır. Ancak her işte olduğu gibi şakada da aşırıya gidilmemelidir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ayrıca aklına takılan sorular veya merak ettiklerin için Sözler Köşkü YouTube kanalımıza göz atabilirsin.

Bazı Merak Edilen Sorular:

BİR MÜSLÜMANIN ELİYLE VÜCUDUNA HAÇ ÇİZMESİ DİNDEN ÇIKARIR MI?

BİRİNE ÖZENMEK CAİZ Mİ?

SÜNNETE UYGUN SAÇ NASIL OLMALIDIR?

TARİH BOYUNCA ÇEŞİTLİ TOPLUMLARDA GÖRÜLEN AHİRET İNANCI NASILDI?

Paylaş

Bir yorum yaz